7 Süper Başarılı Girişimciden Startup’ınız için Taktikler!

Süper başarılı girişimcilerin hayat ve iş dersleri…

Başkalarının hatalarından ve başarılarından öğrenmek, girişiminiz için rekabette sizi bir adım önde olabilir. İşte yedi genç milyarderden tavsiyeler:

Sara Blakely, Spanx kurucusu

Blakely, “Özellikle startup’ınızda bilmediğiniz şeyleri kucaklayın, çünkü bilmediğiniz şey en büyük varlığınız olabilir. Bu, başkalarından farklı şeyler ortaya koymanızı garanti eder. “der.

2012’de Blakely, dünyanın en genç kadın milyarderi oldu. Üstelik fikrini sonunda bir milyon dolarlık bir şirket haline getirecekti.

Başlangıçta Blakely’nin işlerin nasıl ilerleyeceği konusunda hiçbir fikri yoktu. Ailesine ve arkadaşlarına, ilk geliştirme yıllarında ürün testlerine yardımcı olmak için danıştı; yaratıcı ambalajlama ve marka bilinci oluşturma ile ilgili de patent ve endüstri normlarından kaçınma konusunda çalıştı. Bilmediğini kucakladı ve Spanx’ın ilk operasyonunda 4 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Sean Parker, Napster’ın kurucu ortağı

Parker, Facebook’daki ilk başkanlık görevini sürdürdü ve Plaxo ve Airtime da gibi şirketleri kurdu. Parker “Kişisel bir girişimci olarak fikirlerinizi gizlemeyin ve fikrini bir sır olarak tutmayon.” der.

Yaşamın başında yetenekli bir bilgisayar korsanı ve programcısı olan Parker, kuşkusuz yatırımcılara ve potansiyel ortaklara yüksek görünen hırslara sahipti. Destek kazanabilmek için, risk almak ve fikirleriyle açık olması gerektini erken öğrendi .

Mark Zuckerberg, Facebook kurucusu

Zuckerberg, “Hızlı ilerleyin ve hızlı ilerlemek için işleri paylaşın. “

Öyle görünüyor ki Facebook çöktüğünde, bu bile bir haber olayı. Hatta, insanlara Facebook’un bir kesinti yaşayıp yaşamadığını söylemek için kurulmuş web siteleri bile var. Neden? Çünkü Zuckerberg’in yaratılışında bir kriz var. İnsanlar ürününe çok aşık olduklarından, kullanamayacakları zaman endişe duyuyorlar.

Zuckerberg, dünya çapındaki tüketicilerin ruhuna neredeyse hiç duyulmamış şekilde dokunabildi, çünkü ekibi sürekli olarak yeni şeyler deniyor, özellikleri test ediyor ve risk alıyor.

Anderson Mason, Groupon kurucusu

Mason, yeni kurulumlar hakkında şunları söyledi : “Sanat değil, bir araç inşa ediyorsunuz. Vizyonunuza takılıp, kör olmayın. ” diyor.

Girişimciler, bu mükemmeliyetçilik tuzağına kolayca girerler. Ayrıca kamuya açıklamak istememe konusunda da işlerini riske sokarlar.

Mason, ürününüzü veya hizmetinizi dışarıda alıp piyasada test etmeye istekli olmanız gerektiğini söyler. “Kendi kusursuz ürün vizyonunuza odaklanmayın. Çünkü o zaman orada hiçbir şekilde dışarıya çıkamazsınız ve takılıp kalırsınız. Değerli geri bildirimler alın; çünkü kullanıcılar sonraki adımlarınızı atmanıza yardımcı olacaktır” der.

Mashable kurucusu Pete Cashmore

Popüler Mashable sitesinin yaratıcısı olan Pete Cashmore, girişimcileri eleştirileri önemsemelerini ancak dikkat dağıtan yerlerden kendilerini izole etmelerini tavsiye ediyor.

Ben Silbermann, Pinterest kurucusu

Kaz için iyi olan şey, kum taneciği için her zaman iyi olmayabilir.

Silbermann, “Her şeyi gereğinden fazla analiz etme. Bazen kendimi fazla düşünmekten suçlu hissedebilirsiniz. Sadece işinizi inşa edin ve çalışıp çalışmadıklarını iyi öğrenin. ” diyor.

“Başkalarının yaptıkları gibi şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Onlardan dersler alın, ancak kendi yolunuzu kendiniz çizin.” diye ekliyor.

RadiumOne kurucusu Gurbaksh Chahal

Chahal, “Bir girişimci olarak yüz yüze görülen engeller olabilir. Seni düşürmelerine izin verme!” diyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı