Başarılı Bir Şekilde Evden Çalışmanın İpuçları Neler?

Teknolojinin hayatımızda tümüyle yer etmesinin getirilerinin yanında evden çalışan birçok insan varken, içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeni ile de birçok şirket personeli artık evden çalışıyor. Belirli bir ekibe bağlı olmadan, bireysel olarak yaşadığımız yerde çalışıyor olmanın avantajları olduğu gibi, belli bir süre sonunda bunalma ve motivasyon kaybının devamında çalışma veriminin de düşmesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Peki veriminizi düşürmeden, başarılı bir şekilde evden çalışmanın ipuçları neler?

Başarılı Bir Şekilde Evden Çalışmak İçin 10 İpucu

Gelin hep birlikte evden başarılı çalışma ipuçlarına birlikte bakalım.

1- Çalışanlarınızla Günlük Rutini Paylaşın

Özellikle farklı zaman dilimlerinde çalışırken, çalışanlarınızdan kimin online veya offline olduğunu öğrenebilmek çok yararlı olacaktır. Günlük rutin paylaşımı sayesinde, tıpkı bir pastayı küçük dilimlere bölmek gibi iş bölümünün paylaştırılmasıyla çalışanların tümünün verimi artacak ve üstüne düşen yükü sırtlayabilecektir.

2- Aşırı İletişim Halinde Olmaktan Korkmayın

Çalışma arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak, verimlilik için oldukça önemlidir. İş konuşmalarının yanında oluşturulan mail ve sohbet grupları ile sürekli iletişim halinde olup sohbet ediyor olmak hem aranızdaki ilişkiyi güçlendirecek, hem de herkesin motivasyonunu arttıracaktır.

3- Şeffaflık için Herkese Açık Kanallarınız Olsun

Tüm iletişimin herkese açık olması halinde, istediğiniz zaman her departmanı kontrol edebilir, işlerin hangi aşamada olduğuna dair direkt olarak birinci ağızdan bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu işlem ayrıca departmanlar arası iletişimi de sürekli erişilebilir kılacağından, oluşacak sorunları daha doğmadan çözecektir. Her departmanın ayrı bir grubu olması ve bunların diğer gruplar ile açık bir iletişim halinde olması sizlere ofis çalışmalarınızı aratmayacak.

4- Takım Hedefleri Belirleyin

Her departmanda takımlar arası iletişim mevcuttur. Bazen bu ikili üçlü gruplar birbirleriyle bir arada çok verimli çalışırlar. Bunu evden de yapabilmenin rolü yapılan işi bu grupların üstlenmesini sağlamak ve dolayısıyla işin daha erken ve daha iyi bir kalitede bitmesini sağlar, bir yandan da ekip içi motivasyonu arttırır.

5- Geri Bildirimler İçin Uygun Kanallar Oluşturun

Ekipler birbirinden bu kadar uzakta olduğu için geri bildirim vermek biraz zorlaşabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için daha sade ve yoğun olmayan geri bildirim yollarını, kanallarını seçmeniz yararınıza olacaktır. Bu kanalları kullanarak hangi departmana hangi geri bildirimin verileceğini ayarlayabilir ve çözümü hızlandırabilirsiniz.

6- Biri Uzaktaysa, Herkes Uzaktadır

Çalışanlarınız dünyanın her yerinde olabilir. Bu yüzden video konferanslarınızda şartların eşit olmasını sağlamalısınız. Video konferansın nerede ne zaman saat kaçta yapılacağı, çalışanlarınızın bulunduğu ülkelere göre özel ve düzenli ayarlanmalı, aksi taktirde kesinlikle verimli bir toplantı gerçekleştiremeyeceksiniz.

7- Konferans Görüşmelerinde Videonuzu Açın

Konferans sırasında tüm ekibi video görüşmesini açması için teşvik edin. Görüntünüzü paylaşıyor olmak, gerçek bir toplantı hissiyatını verecektir. Aksi şekilde kitleler disiplinden uzak kaldığından, neyin ciddi olup olmadığı, düzen ve diğer unsurlar göz ardı edilir. Video görüşmesi sağlayan “Zoom” adlı uygulama bu kullanıma oldukça uygundur.

8- Görüşmeler Sırasında Sorular İçin Zaman Ayırın

Her görüşme sonrasında bir tartışma ve soru cevap bölümü için ayrılmış zaman dilimi olmalıdır. Soru cevap veya tartışmaya yer verilmeyen bir toplantı verimli olmayacağı gibi amacından da şüphe ettirir. Unutmayın, her şey sorgulanabilir ve her fikir havada kalabilir. Bunu önlemenin yolu, soru sormaktır!

9- Toplantılarınızı Düzenli Bir Şekilde Ayarlayın

Video konferanslar her zaman güzeldir fakat unuttuğunuz bir şey üst üste gelerek bir takvim sıkışıklığı yaşatabilir. Bunun için Google takvim gibi uygulamalar kullanarak tüm şirketin veya tüm ekibin takvimini ayarlayabilir ve açık bir şekilde ekibinizle paylaşabilirsiniz.

10- Çalışırken Bir Ekip Görüşmesine Katılın

Bir problem olduğunda; bir sorun veya tartışma konusu hakkında sayfalarca e-mail yazmak yerine bir video görüşmesi herkes için daha iyi olacaktır. Hem büyük tartışmaların önü açılmamasını sağlanacak hem de sorun büyümeden hızlı bir şekilde çözülecek hem de direkt olarak iletişim halinde olduğunuzdan daha motive ve yapıcı bir şekilde uzlaşı sağlanacaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Evden Çalışanların İşini Kolaylaştıracak Teknolojik Cihazlar!” okumak için buraya tıklayın.
“Uzaktan Çalışabileceğiniz 26 İlginç İş!” okumak için buraya tıklayın
“Evden Çalışırken Patronunuz Sizi Gözetliyor mu?” okumak için buraya tıklayın.
“Çalışma Alanınız için 5 İlginç Teknolojik Cihaz!” okumak için buraya tıklayın.
“Salgın Döneminde Evden Çalışanlar Dikkat!” okumak için buraya tıklayın.

Başarılı Bir Şekilde Evden Çalışmanın İpuçları Nelerdir? yazımızı paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı