Apple Logosundaki Elmayı Isıran O Dehanın Başına Gelenler! - Sayfa 2 / 2 - Moblobi.com
Yaşam

Apple Logosundaki Elmayı Isıran O Dehanın Başına Gelenler!


Alan Turing şu sıralar sıklıkla duyduğumuz yapay zekanın da fikir babası olarak kabul ediliyor. Makinelerin belirli algoritmalarla insan gibi düşünebileceğini öne sürdü. Bu amaçla Turing testini geliştirdi. Turing testi; 7 kişilik bir jürinin karşındaki 2 kişinin sesini duymadan ve görmeden ekranlar aracılığıyla iletişim kurarak insan mı yoksa makine mi olduğunu anlamaya çalışıyor.

Makinelerin düşünebileceğini kanıtlamak için bir satranç algoritması geliştirdi. O dönemde böyle bir algoritmayı çalıştıracak bir makine olmadığı için bu oyunu bilgisayarın yerine geçerek kendi düşüncesiyle değil makine gibi düşünerek her bir hamlesini yarım saatte yaparak bir arkadaşıyla oynadı ve Alan Turing bu oyunu kaybetti.

Alan Turing‘in eşcinsel olduğunun ortaya çıkmasıyla hayatı büyük bir çıkmaza doğru sürüklendi. Ahlaksızlıkla suçlanan Turing hadım edildi. Verilen ilaçlarla düşünme yetisini kaybetmeye başlayan Turing, 1954 yılında intihar etti. İntiharında bir elma ısırması ve zehirlenmesi daha sonra Apple ‘a da ilham kaynağı oldu ve logosuna işte o elma kullanıldı. Alan Turing, öldükten sonra başarılarından dolayı onurlandırıldı ve İngiltere’ye heykelleri dikilmiştir.


“Gülsüm’ün Teknoloji Dünyası” köşesini Moblobi.com’da takipte kalın 

Moblobi yazarlarımızdan Gülsüm Kutlu’un tüm yazılarını görmek için buraya tıklayın.

Moblobi yazarımız Gülsüm Kutlu’yu sosyal medyadan takip etmek isterseniz:
Instagram: gulsumktl11 

Önceki sayfa12
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı