Apple Logosundaki Elmayı Isıran O Dehanın Başına Gelenler! - Moblobi.com
Yaşam

Apple Logosundaki Elmayı Isıran O Dehanın Başına Gelenler!


Yaptıkları ve yaşadıkları ile daha sonra Apple ‘a ilham olan; yapay zekanın ve bilgisayarın fikir babası olarak kabul edilen Alan Turing hayatı boyunca şuan tanık olduğumuz pek çok teknolojik ilerlemeye imzasını attı. Neler yaptığına ve başına gelen şeylere kısaca bakalım.

2.Dünya Savaşı’nın erken bitmesine nasıl sebep oldu…

Alan Turing 23 Haziran 1912 de Londra’da doğdu. Matematik alanında eğitim aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra ”Hesaplanabilir sayılar üzerine” makalesi ile büyük bir beğeni topladı. Doktorasını tamamladıktan sonra bilim felsefesi üzerine çalışmalar yaptı. 2.Dünya savaşı sırasında İngiliz kraliyet donanmasının kriptoloji ekibinde çalıştı.

2.Dünya savaşı sırasında Almanların kırılamaz olarak adlandırdığı Enigma adlı haberleşme ağını kırmayı başardı. 159 milyon olası Enigma ayarı vardı. Alan Turing Bombe adlı şifre kırma makinesi geliştirdi. 2.Dünya savaşını Almanların kaybetmesine neden oldu. Böylece 2. Dünya savaşı 2 yıl erken bitti ve 14 milyon insanın hayatı kurtulmuş oldu.

Yapay zeka konusunda neler yaptı, Apple ‘a nasıl ilhan kaynağı oldu ve neden cinsiyet tercihi sebebiyle toplumdan dışlandı?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı