Apple CEO’su Tim Cook, MIT’nin Mezuniyet Töreninde Konuştu

Apple CEO’su Tim Cook, MIT’nin mezuniyet töreninde konuşarak mezunlara insanlığa daha iyi hizmet etmek için neler yapabileceklerini sordu.

Teknolojinin bazen bir çözüm üretmek yanında, sorunun bir parçası bile olabileceğini belirtti.

Papa Francis, Martin Luther King ve eski patronu Steve Jobs’un sözlerine dikkat çeken Cook, teknolojinin başlangıç için tek başına ahlaki değerlere sahip olmadığını da vurguladı.

Teknoloji büyük şeyler yapabilecek potansiyelde ama harika şeyler yapıyor diyemeyiz, diyen Cook.  Değerlerimize ek olarak ailelerimize ve topluluklarımıza olan bağlılığımızı alıyor diye ekledi.

Cook daha önce de Cambridge, Mass. Kampüsünde yapay zeka ve diğer yükselen teknolojiler üzerinde çalışan öğrencilerle görüşmüştü.

Cook, San Jose’de düzenlenen açılış konuşmasında  Apple’ın Silikon Vadisi’ndeki AI (yapay zeka) yarışında geride kalmamak için yeni adımlar attığını vurgulamıştı.

“İnsanların bilgisayarlar gibi düşünmesinden endişeli değilim,” diyen Cook. “İnsanların merhametsiz bir bilgisayara dönüşmesinden endişe ediyorum.” dedi.

Cook, sahte haber ve güvenlik tehditleri gibi, diğer teknoloji kaynaklı durumlara ateş açtı. Öğrencileri, trol gibi internet kültürünün zehirli alt bölümlerine katılmamak veya bunlara dikkat etmek konusunda uyardı.

Konuşmanın sonunda Cook, Apple hisse senetlerine sahip olan iklim değişikliği savunucularına da söz verdi.

Sözlerini ise şöyle bitirdi.

“Zihninizi, ellerinizi ve kalbinizi kendinizden daha büyük bir şey inşa etmek için kullanın.”

Konuşmanın tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı