Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Kimdir?

Dünyaca ünlü Amazon şirketinin kurucusu Jeff Bezos kimdir? Amazon adı nerden geliyor? Jeff Bezos'un hayatı hakkında 4 ilginç detay, haberimizde...

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Jeff Bezos dünyaca ünlü teknoloji şirketi Amazon’un kurucusu. Tüm dünya Jeff Bezos’u “servetini 1 günde 8 milyar” dolar artıran kişi olarak tanıdı. Jeff Bezos kimdir? Jeff Bezos hakkındaki 4 ilginç detay, haberimizde…

Jeff Bezos kimdir?

Amazonun kurucusu, teknoloji girişimcisi Jeff Bezos’un hayat hikayesi epey merak konusu oldu. Dünya’nın en zengin insanları listesinde yer alan Jeff Bezos hakkında en çok merak edilenleri, sizlere aktaralım:

1- Hangi okullarda eğitim gördü?

12 Ocak 1964 yılında ABD’de de dünyaya gelen Jeff Bezos, çocukluğundan itibaren bilgisayara meraklı bir kişiydi. Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği bölümünü okuyarak,
kendini geliştirdi. Trust, Bankers gibi önemli firmalarda çalıştı. Eğitimi ve öğrenme azmi sayesinde henüz 30 yaşlarındayken oldukça başarılı bir iş hayatına sahip oldu.

2- Amazon nasıl kuruldu? Amazon ismi nereden geliyor?

De Shaw Amazon firmasında kendinden “En genç başkan yardımcısı” unvanı ile bahsettirdi. Gelecekte oluşturmayı planladığı e-ticaret kavramı çalıştığı yerde ilgi görmeyince De Shaw’dan ayrıldı. Kendi fikrini “Cadabra” isimli internetten kitap satılan sitesini kurdu ve e-ticarete giriş yaptı. Bu sitenin adını sözlükten “A harfindeki kelimelerin anlamına bakarak nehir ve orman kadar büyük anlamlarından yola çıkarak “Amazon” şeklinde değiştirdi.

amazon jeff bezos kimdir moblobi

3- Jeff Bezos’un serveti ne kadar?

Amazon herkes tarafından tanınmaya başlanan bir site oldu. 1997 senesinde e-ticaret alanında ilgi görmeye ve gösterilen ilgi artmaya başladı. İlgi öyle arttı ki günümüzdeki halini aldı. Yaptığı işi geliştiren ve servetine servet katan Jeff Bezos, 1999 senesinde Forbes’in milyarderler listesine adını yazdırdı. 2017 senesinde “yaşayan en zengin insan” adını 90 milyar dolar ile almayı başardı.

2018-2019 yıllarında ise 150 milyar doları geçkin serveti ile “modern tarihin en zengin insanı” unvanını aldı. 2020 yılında ise Beverly Hills’ten 165 milyar dolara aldığı malikane sayesinde tüm zamanlarda satın alınan en pahalı eve sahip olmuş oldu. Bu kadar servet ile eşinden boşanan Bezos, ayrıldığı eşi MacKenzie Bezos’a ise 38 milyar dolar tazminat ödedi.

4- Jeff Bezos uzay yolculuğu mu yaptı?

Amazon haricinde uzay merakı ve ilgisi olan Jeff Bezos, “Blue Origin” projesi ile 2000’li yıllardan beri ilgileniyor. Texas’ta oluşturduğu 30 dönümlük arazide özel roket fırlatma yeri kurdu. Bunu yapmaktaki amacı, düşük maliyetle herkesin uzaya yolculuk yapabilmesini sağlamak istemesi oldu.

Sonrasında kurduğu yeri gazetecilere açtı ve yeni gazetecilik anlayışını oluşturmak için The Washington Post’u satın aldı. Şu anda da yaşamına devam eden ve servetini katlayan Bezos, dünyadaki kaynaklar biterse yeni bir yer oluşturulması için çalışmalarına devam etmektedir.

Peki siz Jeff Bezos ve Amazon’ın ilginç kuruluş hikayesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Steve Jobs’un Hayatı Hakkında Bilinmeyen 7 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Elon Musk’un İlham Veren 20 Sözü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Stephen Hawking’in İlginç Hayatı ve Kehanetleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı