Akıllı TV Kullananlar Güvenlik için Neler Yapmalı?

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıp bizi ve kullandığınız tüm cihazları internete bağlı hale getirdi. Bunlar arasında cep telefonu ve bilgisayarlarımız olduğu gibi buzdolaplarımız ve televizyonlarımız bile var. İnternete bağlı olan her cihaz için elbette virüslerden ve siber saldırılardan korunmak için farklı önlemler almak gerekiyor. Örneğin bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını istiyorsanız kötü amaçlı yazılım ve virüslere karşın taramanız gerekir. Bunun gibi akıllı televizyon kullananların da eğer internet bağlantıları sözkonusuyla belli güvenlik önlemlerini almaları şart. Örneğin eğer Akıllı TV ‘niz wi-fi ağına bağlıysa onu da belli dönemlerde güvenlik taramasından geçirmeniz gerekiyor. İşte detaylar…

Akıllı TV ‘ler neden saldırıya açık?

Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak için hayatımızın her alanında kullandığımız materyallerin ‘akıllı’ olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Hatta artık aldığımız pek çok cihazın sadece işimizi görüp görmemesiyle değil ne kadar zeki olduklarıyla da ilgileniyoruz. Örneğin televizyonlarımızı artık sadece bize verdiği programları izleyebileceğimiz standart televizyonlar yerine; istediğimiz içeriği istediğimiz anda seyretmemize olanak sağlayan ve internete bağlanabilen akıllı televizyon olarak seçiyoruz.

Yalnız bu seçimimiz bize biraz pahalıya patlayabilir unutmamak gerekir. Çünkü internete bağlanabilen Akıllı TV modelleri çoğunlukla kişisel verilerimizin kopyalanması konusunda saldırıya oldukça açıklar. Yani akıllı televizyonlarımız şu an için istediğimiz içeriği bize sunacak kadar akıllı olsalar da maalesef potansiyel saldırılardan korumak için yeterince akıllı değiller. Bu da bizi bu konuda dikkatli olmaya ve önlem almaya yönlendiriyor.

Akıllı TV ’ler hacklenir mi? Saldırı riski nasıl azaltılabilir?

Akıllı TV ‘ler de internete bağlı cihazlar olduğu için her internete bağlı cihaz gibi siber saldırılara açıklar ve hacklenme tehlikesi ile karşı karşıyalar. Özellikle akıllı cihazlarımız için bağlantı kurduğumuz wi-fi ağları üzerinden siber saldırganlar sadece Akıllı TV ‘lerinize değil evinizdeki tüm cihazlara ulaşabilirler. Özellikle akıllı telefonlar ve Akıllı TV ’ler tıpkı bir bilgisayar gibi bünyelerinde çok fazla işlemci barındırdıkları için elbette tehlike anlamında risk daha büyük.

Akıllı televizyonlarınıza bir kere erişildiği zaman ağınızın geri kalanına virüs bulaştırmak çok daha kolay oluyor. Akıllı TV ’ler cihazların ortak bir ağı nasıl paylaştıklarının basit bir örneği sayılabilir. Özellikle uzaktan erişim özelliği olan televizyonlar büyük risk taşıyorlar. Bu arada bilmeyenler için hemen söyleyelim uzaktan erişimi olan akıllı televizyonlar; televizyonunuzdan bilgisayarınızı ve telefonunuzu kontrol etmenize izin verebiliyor. Dolayısıyla da bu tür uzaktan erişimi olan Akıllı TV ‘ler dijital hırsızlar için tam bir hazine olarak görünüyor.

Unutmayın ki televizyonunuz akıllı bir televizyonsa yani wi-fi erişimi varsa risk altındadır. Ancak televizyonların internet erişimi olmadan da siber saldırılara uğrayabileceğine dair kanıtlar mevcut.

Akıllı televizyonlar, internete bağlı olduğu için yazılımla çalışırlar. Yazılım güncellemeleri ise şirketin hatalarını keşfetmeleri ve bunları düzeltmek istemesiyle gerçekleşir. Fakat insanların çoğu televizyonlarının güncellenmesi gerektiğinin bilincinde değildir. Bu nedenle de televizyonların güncellenmeleri sürekli olarak gerçekleşmiyor. Bazı üreticiler ise otomatik güncelleme seçeneği sunuyorlar. Bu noktada hemen paylaşalım ki; siber saldırılar ve virüslerden korunmak için güncellemelerin yapılıyor olması basit ve en önemli önlemlerden bir tanesi. Dolayısıyla akıllı televizyonunuzdaki güncellemeleri kontrol etmenizde fayda var.

Peki akıllı televizyonlarda gizlilik sorunu nedir? Nasıl çözülebilir? Akıllı televizyonlarda güvenlik için tek sorun hackerlar değilse aşılması gereken diğer sorun ne? Kendinizi korumak için ne gibi önlemler almalısınız? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı