Akıllı Telefonlar Bizleri Aptallaştırıyor Mu?

Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada akıllı telefonların çok fazla  yakında tutulmasının zihinsel beceriyi azalttığını ortaya koydu. Araştırmalar şu şekilde yapıldı;

Deneye katılanlardan bazı testlerden geçmeleri istendi.Katılımcıların yüksek puan almaları için konsantrasyonlarının tam olması gerekiyordu. Yapılan testler, beynin belli bir zamanda verileri tutma ve işleme becerisini ölçüyordu. Katılımcılara akıllı telefonlarını sessize alarak ya ters yüz olarak masanın üstüne; ya da ceplerine, çantalarına veya başka bir odaya koymaları istendi.

Araştırma sonucu, telefonlarını başka bir odaya koyan katılımcıların, masanın üstüne koyanlara oranla çok daha iyi performans gösterdikleri görüldü. Bu grup, telefonlarını ceplerine ya da çantalarına koyanlardan da kısmen daha iyi performans gösterdi.

Teksas Üniversitesi’nden araştırmacı Adrian Ward, “Bilinçli zihin o sırada akıllı telefonunuzu düşünmüyor ama bir şeyi düşünmemek için gereken süreç, bilişsel kaynaklarınızdan bir bölümünü kullanıyor. Bir bakıma beyin göçü gerçekleşiyor” dedi.

Etiketler

Ahmet Enes Adlığ

Ahmet Enes Adlığ, Karadeniz Teknik Üniversitesi Yazılım mühendisliği öğrencisidir. Google Play Store'da yayınlanan 2 adet oyunu bulunmaktadır. C#,java.HTML,CSS,PHP,MYSQL,MS SQL, gibi dillerde bilgiye sahiptir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı