90’lardan Bugüne Unutulmayan 20 Çizgi Film!

90'lar efsane yıllar olarak hatırlanır. Bu yıllarda çocuk olanların unutamadığı eski çizgi filmler ve en sevilen 20 animasyon, haberimizde...

90’lı yıllarda çocuk olmanın belki de en güzel yanlarından biri çıkan çizgi filmlerdi. Her gün sabahın köründe televizyona kitlenip o çizgi film kuşağını izlemenin keyfini çok az şey verebilir. 90’lı yılların en sevilen animasyonları ve eski çizgi filmler, haberimizde…

90’lı yıllarda çocuk olanların unutamadığı eski çizgi filmler:

1- Afacan Dennis

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan bu çizgi filmde, Dennis adında bir çocuğun her gün yaptığı yaramazlıkları izliyoruz. Tüm mahalleyi nasıl birbirine kattığını seyretmek gerçekten eğlenceliydi.

2- Taş Devri

Belki de en çok hatırlanan animasyonlardan bir tanesi Taş Devri’dir. Fred ve arkadaşı Barney’nin ailelerini konu alan bu çizgi filmde taş devri dönemindeki hayatlarını görüyoruz. Belki de bu çizgi filmden sonra çoğumuz evcil bir dinozor fikrine sıcak bakmışızdır.

3- Jetgiller

George Jetgil ve ailesinin Taş Devri’nin tam tersi şekilde gelecekteki hikayesini anlatan bir çizgi filmdi. En şaşırtıcı özelliklerinden biri Taş Devri ile yapılan ortak bir bölümün sonunda Jetgil ailesinin Çakmaktaş ailesinden geldiğini öğrenmiştik.

4- Örümcek Adam

Hala jeneriği kafanızın içinde çalıyor olmalı. Peter Parker’ın, Örümcek Adam’a dönüştükten sonra yaşadığı maceraları izlediğimiz bu seri maalesef erken final ile en heyecanlı yerinde bitmişti.

5- Beverly Hills Gençliği

Beverly Hills’te yaşayan bir grup zengin gencin hikayesini görüyorduk. Belki de hayatlarını en çok kıskandığımız çizgi film karakterleri olabilirler.

90lar cizgi film heman moblobi

6- He-Man

“Gölgelerin gücü adına güç bende artık” sözünü hatırlamayan yoktur. HeMan elbette ki 90’lı yıllarda en sevilen eski çizgi filmler arasında. He-Man ve İskeletor arasındaki savaşı bilen nesildenseniz gerçekten şanslısınız.

7- Scooby Doo

Scooby Doo ve ekibi bize gerçek canavarların aslında insanlar olduğunu her bölümün sonunda maskeleri çıkartarak çok güzel öğretmişti. Tabii ekipte konuşan bir köpek olmasını es geçiyoruz.

8- Pokemon

Hikayesi aslında oldukça derin bir savaş karşıtı çizgi film. Burada genç pokemon yetiştirici çocukların ve pokemonlarının birlikte yolculuk yapması ve düellolara girmelerini izliyorduk.

9- Red Kit

Gölgesinden daha hızlı silah çeken bir kovboy. Her bölüm baş düşmanları Daltonlar’la savaşır ve bölüm sonunda güneşin batışına doğru atını sürerdi.

10- Müfettiş Gadget

Süper yetenekli, yarı insan, müfettiş ama tek bir sorunu var fazla akıllı değil. Müfettiş Gadget’ın maceraları ve o vücudundan çıkabilen aygıtlar hepimizin ilgisini çekmişti. Ama asıl teşekkürü hak eden kişi her zaman Müfettiş’in arkasını kollayan yeğenine.

11- Şirinler

90’lı yıllarda “İyi bir çocuk olursanız siz de şirinleri görebilirsiniz” sözünün umudu ile uslu durup, Şirinler‘i görmeyi beklemeyen yoktur. Küçük mantar evlerde yaşayan bir kasaba küçük mavi şirinler. Ve onları yemeye çalışan kötü büyücü Gargamel’in hikayelerini izlediğimiz çizgi film.

12- Tom ve Jerry

Ne kadar düşman gibi görünseler bile biz onların birbirlerini ne kadar sevdiklerini biliyoruz. Tom ve Jerry’nin her bölüm gerçek anlamda kedi fare oyunu oynamalarını izlerdik.

13- Beyblade

Efsanevi topaç savaşlarının işlendiği bu çizgi film çocukluk oyuncaklarımıza en çok destek olan çizgi filmlerden biriydi. Her beyblade fırtlattığımızda içinden o hayvan ruhunun çıkmasını beklerdik. Aynı zamanda ilk kez cool nasıl olunur bir nesil Kai sayesinde öğrendi.

14- Temel Reis

Temel Reis’e rağmen çocukluğunuzda ıspanak yemeyi reddettiniz mi? O zaman tebrikler gerçekten inatçı bir çocukluk geçirmişsiniz. Sevdiği kız Safinaz için her bölüm Kabasakal’a karşı ıspanak yiyerek savaşan Temel Reis’in hikayeleri de bizi kendine çekmişti.

90lar cizgi film ninja kaplumbagalar moblobi

15-Ninja Kaplumbağalar

Listemizin bir önceki çizgi filminde ıspanak gibi sağlıklı bir yemek övülürken bunda da tam tersine pizza övülmüştür. Bir çok ülkede hatta pizza satışlarını arttırmıştır. Mutasyona uğrayarak büyüyen kaplumbağaların nasıl Ninja olduklarını ve kötü adamlara karşı savaştıklarını anlatırdı.

16- Garfield

Bir kedi düşünün ki en büyük düşmanı pazartesi günleri. Tembelliğin belki de kitabını yazmış olan bu kediyi izlerken sevmemek çok zordu.

17- X-men

Süper güçlere sahip bir okul dolusu mutant karakter ve bu güçlerle dünyayı kötülüklerden temizlemeye çalışmaları. Dünya keşke mutantları anlayabilseydi ve onları kabullenseydi.

18- Hayalet Avcıları

4 bilim adamının kendi imkanlarıyla yaptığı ekipmanlarla hayaletleri nasıl yakaladıklarını anlatan bir çizgi film.

19- Tsubasa

Bir top vuruşu için bir bölüm boyunca koşan futbolcuların yer aldığı çekimleri sayesinde dünyanın yuvarlak olduğuna emin olduğumuz ve futbola çocuklukta ilk ilgi duyulmasını sağlayan çizgi filmdir.

20- Bugs Bunny

Listemizin sonunda ise o meşhur tavşan bulunuyor. Düşmanlarını oldukça sinir eden bu akıllı tavşan her izleyenin sempatisini kazanmıştır. Hatta onun gibi havuç yemeler ve onun tarzında konuşmayı bile denemişizdir.

Peki siz çocukken en çok hangi çizgi filmi seyretmeyi seviyordunuz? Sizin efsane 90’lar hakkında ne düşünüyorsunuz? ve eski çizgi filmler arasından en sevdikleriniz hangileri? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz…

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Ailecek İzleyebileceğiniz 10 Animasyon Filmi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Gelmiş Geçmiş IMDB Puanı En Yüksek 20 Film!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklara Kendi Akıllı Cihazları Kaç Yaşında Alınmalı?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı