2017 Startup Ekosistemi, MENA ve Türkiye Karşılaştırması

İTÜ bünyesinde MAGNET’de gerçekleştirilen etkinlikte 2017 yılı ilk yarısı startup yatırımları Startups.Watch tarafından paylaşıldı.

Biz de Moblobi.com olarak buradan hareketle hem Türkiye’ye bakalım, hem de MENA bölgesiyle karşılaştırıldığında nerelerdeyiz görelim istedik.

Bilindiği gibi  Startups.Watch platformu MENA bölgesinde startup ekosistemine yönelik raporlar hazırlıyor ve istatistikleri tutuyor.

Türkiye’de 2017 yılının ilk göze çarpan tarafı, yatırımların parasal miktar olarak azalması ancak yatırım yapılan şirket miktarının artması oldu. 2017 yılının ilk yarısında toplam yatırım 36,2 milyon USD iken 2016 yılının aynı döneminde bu miktar 40 milyon USD idi. Diğer taraftan 2017 yılının ilk yarısında yatırım yapılan startup adeti  63 iken, 2016 yılının aynı döneminde bu rakam 57 idi. Yani melek yatırımcılar daha fazla şirkete fakat daha az para yatırmayı tercih ettiler bu sene.

Yatırım yapılan sekörel dağımda başı Fintech, Retail-Tech ve IoT çekti.

1 milyon USD baremi üzerinde yatırım alanlar ise 4 USD’li Evtiko, 2 milyon USD’li ModaCruz, 2 milyon USD’li iyzico, 1,2 milyon USD’li Tapu.com, 1,2 milyon USD’li RS Research ve 1 Milyon USD’li Logiwa oldu.

Startup.watch’un verdiği bilgiler dışında, Magnitt’e ait bir raporda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki startuplara yapılan yıllık yatırımların 1 milyar USD’ye yakın olduğu bildiriliyor. Eğer Türkiye’deki bu miktar yılın ikinci yarısında da yakın seyrederse MENA bölgesinin %7-10 payını alacağımız tahmin edilebilir. Tabi Magnitt’in araştırmasında İsrail’in hariç tutulduğunu da ekleyelim. Tel-Aviv, 2017 yılı kapsamında dünyanın en iyi 6. startup ekosistemi seçilmişti.

Magnitt’in raporunda ayrıca 1 milyar USD’ye yaklaşan bu yatırımın yaklaşık yarısının Birleşik Arap Emirliklerine olduğu belirtiliyor.

2017 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır’ın en büyük e-ticaret şirketleri arasında yer alan Souq.com’un Amazon tarafından yaklaşık 750 milyon USD’ye satın alınması, MENA’ya startup liginde büyük güç sağladı.

Aşağıdaki tablo MENA içerisindeki 190 ülke araştırıldığında iş kurma ve iş yapabilme açısından kolaylıkları belirtiyor.

MENA’nın büyük potansiyele sahip olduğunu şuradan da anlayabiliriz ki ABD’de şirketlerin %80’i dijital varlık sahibiyken bu oran MENA’da %8. MENA’da toplam perakende satışın sadece %1,5’u online’dan satılıyor.

Türkiye kaliteli işgücü de dikkate alındığında bu pastadan rahatlıkla %20-30 pay alabilecek bir ülke.  Özellikte hükümet kanadındaki kanunsal düzenlemeler ve kolaylaştırmalar ile önümüzdeki 4-5 yılda bu hedef hayal olmaz.

Türkiye’de 2017 yılının yatırım alan startup ları ise şunlar;

ACLteslim

Botanalytics

Buy Buddy

eSportAkademi

Ekmob

Evtiko

Eyedius

Glakolens

İyzico

Kimola

KolayOto

Letz

Logiwa

LOKI

Manibux

Mekansal İşler

ModaCruz

NKolayOfis

OLEV

OnLock

Ottoo

Paym.es

Poltio

PratiXRM

Rinpara

RS Research

Scotty

Servo Kiosk

Spirohome

Stardust

Taglette

Tagpay

Tapu.com

Thread In Motion

UltraWorks

YOLO

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı