Uzay İçin Yaratılmış Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran araçlara neredeyse her gün bir yenisi daha eklenmekte. Bu araçların bazılarının yapıları gayet basit olsa da bazıları bize uzay teknolojisi gibi geliyor. Şimdi gelin hep birlikte gerçekten uzay için yaratılmış ancak günlük hayatta kullandığımız icatlara bir göz atalım.

Uzay İçin Yaratılmış Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

Protez Uzuvlar

Uzayda kullanılan ve çeşitli negatif faktörlere karşı mukavemet gösteren maddelerin dünyamızdaki en yaygın kullanım yerleri, insanlar ve hayvanlar için kullanılan uzuv protezleri oldu.

Çok zor şartlarda zarar görmeden durabilen maddelerden üretilen bu protezler, insanların ve sevimli dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırıyor.

Deprem Amortisörleri

Uzaya fırlatılan mekikler, eşi benzeri olmayan bir güce karşı hareket etmektelerdir. Bu güce karşı yükselirken mekiğin zarar görmemesi için kullanılan amortisörler, dünyamız için de çok faydalı olmuştur.

İnsanları, şehirleri birbirine bağlayan köprülerin ve yüzlerce insanın bir arada yaşadığı binaların depreme karşı koyabilmesi için yine bu amortisörlere benzeyen cihazlar kullanılır. Bu sayede depremin yıkıcı etkisi absorbe edilmiş olur.

Kablosuz Kulaklıklar

Boynumuza dolanan kablolardan bizi kurtaran bu muntazam icat, bize Nasanın bir hediyesi.

Astronotların ellerini kullanmadan birbirleri ve dünyadaki ekipler ile iletişim kurması için tasarlanan ürünlerden ilham alınarak üretilen bu ürünler, şimdilerde en büyük yardımcımız haline dönüştü. Elveda birbirine ve bununla birlikte diğer her şeye dolanan kablolu kulaklıklar!

Spor Aletleri

Yer çekimsiz ortamda insan vücudu dünyadaki gibi devamlı kaslarına nükseden bir kuvvete maruz kalmadığından dolayı kaslar kuvvet kaybederler. Bunun önüne geçilmek için bulunan spor aletleri, dünyada da oldukça büyük ilgi çekti.

Astronotların hareket kabiliyetlerini kaybetmemeleri için kullandıkları bu aletler, bizim gösterişli vücutlara sahip olmamıza yardım ediyor.

Taşınabilir Bilgisayarlar

Hepimizin kullandığı ve artık hayatımızın bir parçası haline gelen taşınabilir bilgisayarların ilk kullanım alanlarının uzay mekikleri olduğunu biliyor muydunuz?

Uyduları uzay mekiklerinden fırlatmak için kullanılan bu araçlar, dünyada da büyük bir hızla yayıldı. Şimdilerde her birimizin kullandığı, işlerimizi her yerden halledebilmemize olanak veren bu cihazlar, yine pek çok hayat kolaylaştıran alet gibi bizlere “uzaydan” geldi!

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“1700’lü Yıllardan Gelen 9 İlginç İcat!” okumak için buraya tıklayın
“Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlamış, Gerçekte Olan 10 İcat!” okumak için buraya tıklayın.
“İlk İnsansı Robot Hakkında Bilinmeyenler” okumak için buraya tıklayın.

“Uzay İçin Yaratılmış Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı