Teknolojinin Gelişimi Kurtarıcımız Mı Sonumuz Mu Olacak?

Kiminin bizi uzaya kadar göndereceğini düşündüğü, kiminin hayatımızı iyice karartmaya başladığını söylediği teknoloji. Peki, teknolojinin gelişimi bizim kurtarıcımız mı olacak yoksa sonumuz mu olacak?

Teknolojinin Gelişimi Kurtarıcımız Mı Sonumuz Mu Olacak?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımızın hemen her alanında büyük kolaylıklar yaşamaktayız. Teknolojik gelişmeler ile ilgili insanlar ikiye bölünmüş durumda. Kimisi bu teknolojinin geleceğimiz olduğunu kimisi de sonumuzu getireceğini savunmakta. Peki, her birey teknolojiyi nasıl kullanıyor? Ne şekilde kazanımlar elde ediyor? Teknolojinin hayatımızda nasıl bir rol oynayacağına her birey kendi karar verip, kendini kurtaracak gibi görünmekte.

Teknoloji bize yarar mı sağlıyor zarar mı? Biz teknoloji ile ne yapıyoruz? Teknolojiyi ne için kullanıyoruz? Öncelikle bu soruların cevabını kendinize vermelisiniz. Her şeyin teknolojiyle halledilebildiği bu dönemlerde siz nasıl kullanırsanız yanınıza o denli kar kalacaktır. Özellikle pandemi sürecinde teknoloji ile neler yapabileceğimizi çok daha net gördük. Alışverişlerimizi evlerimizden çıkmadan birkaç tıkla hallettik.

Bütün bu hayati kolaylıklar bizi daha ileriye götürecek, daha büyük kolaylıklar ile karşılaşacağız. Ne yazık ki bu kadar aydınlık bir yüzü olan teknolojinin bir de çok fazla kullanılan karanlık yüzü bulunmakta. Kullanım esnasında güvenlik ve dikkat gerektiren unsurlar göz önünde bulundurulduğu sürece, kendinizi bu karanlık teknolojiden koruyabilirsiniz.

Elbette gelişen teknoloji sayesinde cüzdanları da rahatlatmaya yönelik gelişmeler olacak diyebiliriz. Elektrik kullanımı çok daha yaygınlaşıp, daha çevre dostu bireyler olabilir dünyamızı daha uzun ömürlü ve daha yaşanabilir hale getirebiliriz. Yakıt tasarrufu doğaya ve bize uzun ömürler katacaktır.

Teknoloji her sektör için tehdit değil yeni bir oluşumdur. İnsan sağlığı bugüne dek bu kadar zararlı oluşumlardan kötü etkilenmiş olabilir ancak bugünden sonra gelişmiş teknolojiler ve ilerlemiş laboratuvar hizmetleri kurtuluşumuzun anahtarı olabilir. Sağlık, teknoloji ile en bütünleşmiş kurumlardan birisidir diyebiliriz. İlaç üretimi ve ilaç geliştirmek çok uzun yıllar süren bir işlem ve son zamanlarda yapay zeka ile bir hayli ilerleme sağlanan tıp sektörü, gelecek yıllarda da yenilik ve gelişim gösterecek gibi durmakta.

Bunların yanında en önemlisi hususun ise dosya saklama olduğunu söyleyebiliriz. Hali hazırda zaten birçok bulut hizmetinden faydalanıyor ve kullanıyoruz. Gelişen teknoloji ve ilerleyen zamanla büyük oranda kağıt israfı da azalacak gibi duruyor.

Unutmayın! Teknoloji, gelecek nesillere zararı dokunacak bir oluşum değil. Gelecek nesillere yeni meslekler, yeni girişimler ve yeni bir dünya oluşturacaktır. Peki, siz teknolojiyi bir tehdit olarak mı yoksa kurtuluş olarak mı görüyorsunuz?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“2050 Yılında Karşılaşacağımız Teknolojik Gelişmeler!” okumak için buraya tıklayın.
“Teknolojik Gelişebilmede Ana Katalizör: Veri!” okumak için buraya tıklayın
“Teknolojik Tekillik Bildiğiniz Her şeyi Nasıl Değiştirecek?” okumak için buraya tıklayın.
“Teknolojik Tekillik Ne Kadar Yakın?” okumak için buraya tıklayın.

“Teknolojinin Gelişimi Kurtarıcımız Mı Sonumuz Mu Olacak?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı