Tanıştıralım: İşte İnternetin ve WWW 'nun Gerçek Babası! - Moblobi.com


Tanıştıralım: İşte İnternetin ve WWW ‘nun Gerçek Babası!

İnternetin Babası Tim Berners-Lee İle Tanışın!

İnternetten kopamıyoruz. İnternetten kopmak artık tutsaklık gibi. Yıllardır kullandığımız internetin kim tarafından icat edildiğini merak etmiyor musunuz? Öyleyse açıklamaya başlayalım.

İngiliz bilgisayar profesörü Sir Tim Berners-Lee tarafından 1989 yılında CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’de HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünyaca tanınan Ağ (wwwolarak tanımlanan bilgi paylaşılan bir ağ sistemini kurdu. Şu an da dünyanın neredeyse yarısı internetten yararlanıyor.

İngiltere’de yüksek bir oranla bireyler interneti kullanıyor. Bu oran ABD’de %88,5 Avustralya’da ise %85. İnternetin henüz gelişemediği dönemlerde ise sadece e-posta, haber grupları ya da kütüphane gibi kaynaklardan bilgi alışverişinde bulunuluyordu.

İnternet sınırlı sayıda bireyler tarafından kullanıldığında aslında hiçbir karmaşa yoktu. İnsanlar hayatlarından memnundu. Ta ki 80’lerin sonuna doğru kullanıcı sayısının gitgide artmasına kadar.

Peki Tim Berners-Lee neden Oxford Üniversitesi‘nde bilgisayar kullanması yasaklandı? CERN laboratuvarlarında WWW ‘yu nasıl kurdu?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir