Teknoloji Devrede: Solunabilir Virüs!

Georgia Tech Araştırmacıları, spesifik bakterileri ayırabilen virüs ler yapılan bir toz üretti; virüs leri özel bir polimerde kültürleyerek solunabilen bir toz haline getirdiler.

Paylaş

Sayfa 1 2

I am Legend’ı izlediniz mi? Yıllar önce yayınlanmış olan bu filmde tehlikeli bir virüsün durdurulamayıp insanoğlunu yok edişini konu alıyordu. Şimdi düşünün ki solunabilen bir virüs, vücudunuzdaki tehlikeli bakterileri yok ediyor…

Georgia Tech Araştırmacıları, bazı akciğer enfeksiyonlarını tedavi etmek için “bakteriyofajlardan” yani spesifik bakterileri ayırabilen virüsler yapılan bir toz üretti.

Bilim adamları, virüsleri özel bir polimerde kültürleyerek solunabilen bir toz haline getirdiler. Daha sonra kistik fibroz ve pnömoni (zatürre) fareler üzerinde denemeye başladılar. Peki sonra neler mi oldu?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

Sayfa 1 2
Burak Birol

Merhaba ben Burak Birol Gebze Teknik Üniversitesi İşletme 3. Sınıf öğrencisiyim . Küçük bir müzik grubunda gitaristlik yapıyorum .Moblobi'de teknoloji ve girişimcilik hakkında yazıyorum. Beni Moblobi.com’da “ Burak ve TEKNOGİRİŞİMCİİK“ köşemdeki yazılarımla ve sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Instagram: b2urakk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir