Kulaklıklarınız Tarafından Dinleniyor Olabilirsiniz!

Hiç kullandığınız kulaklıklarınız tarafından dinlenildiğinizi düşündünüz mü? Kulaklıklarımızı çoğu zaman mikrofon olarak kullanıyoruz. Teknolojiyle birlikte süregelen gözetim kameralarının geliştirdiği bu cihazlar tarafından dinleniyoruz. Nasıl olduğuna birlikte bakalım

Paylaş

Sayfa 1 2 3

Birilerinin sizleri web kameraları aracılığıyla izleyebileceğini, kulaklık larınız aracılığıyla dinleyebileceğini biliyor muydunuz? Veya bilgisayarlarınızda bulunan mikrofonlarında sizleri dinleyebileceği fikrine hiç kapıldığınız oldu mu?

Kulaklıklarımızı mikrofon olarak kullanmak yıllardır süregelen bir teknik. Speake(a)r olarak adlandırılan zararlı yazılım, bilgisayarınızın mikrofonu devre dışı bırakılsa bile sesinizi kaydetmeye devam ediyor.

Kulaklık gibi teknoloji ürünüyle dinlenebilmemiz nasıl bu kadar kolay hale geldi?

Hepimiz gözetim toplumunda yaşıyoruz gözetim kamerası ise bunun en bilindik örneği. Geleneksel toplumlarda, kişiler fiziksel bedenleriyle diğerleri için ulaşabilir durumdadır. Başka bir deyişle aynı yerde bulunmak ortak mevcudiyet olarak tanımlanır.

1960’lardan beri artan bir şekilde kaybolmaya başlayan iletişim ve bilgi teknolojileri sadece faks ve sabit telefonlarla değil, aynı zamanda e-posta, kredi kartı işlemleri, cep telefonları ve interneti de günlük hayatın içine soktu. Bu da ortak mevcudiyet alanı olmadan pek çok şeyin mümkün kılındığını gösterdi. Bu nedenle kulaklık gibi birçok teknoloji ürünüyle dinlenebilmemiz oldukça kolay hal geldi.

Bilgisayar kamerasını veya mikrofonu bantla kapatmak gibi çözümler sonuç getiriyor mu?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

Sayfa 1 2 3
Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir