Kare Kod (QR Kod) Nasıl Okutulur?

QR Kod bir barkod sistemi ile çalışmaktadır ve barkodu okuttuğunuz takdirde barkoda entegre edilmiş olan teknolojik sistem sayesinde web sitesine, uygulamaya ya da iletişim bilgilerine sizi otomatik olarak yönlendirilir. Vaat ettiği oldukça hızlı ve pratik bir teknoloji sistemi olduğundan “Çabuk Tepki” anlamına gelmektedir. Peki, Kare kod (QR Kod) nasıl okutulur?

Soru kitaplarımızdaki soruların cevaplarına ulaşmak için, oturduğumuz kafede menüye erişmek için ya da farklı bir konu hakkında yapılan internet tabanlı bir açıklamayı okumak için kısacası hayatımızın her alanında özellikle son yıllarda bolca karşılaştığımız QR Kod nasıl okutulur biliyor musunuz? Öncelikle bilmeniz gereken konu; QR Kod taramak için ekstra bir uygulamaya ihtiyacınızın olmadığıdır. Hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazınızda önceden yüklenmiş bir QR Kod tarayıcısı bulunmaktadır. QR Kod eski olmadığı taktirde hem Android cihazınız hem de iOS cihazınız, QR Kod’u okumaya hazır durumdadır.

Kare Kod (QR Kod) Nasıl Okutulur?

1. Android Cihazlarda QR Kod Nasıl Okutulur?

Yeni sürüme sahip bir Android cihaza sahipseniz ürününüzde yerleşik bir QR Kod okuyucusu mutlaka bulunuyor olacaktır. Cihazın türüne göre kameranız QR kodu otomatik okumaktadır ya da kamera uygulamasına girerek bir seçeneğe tıklamanız gerekebilir.

Kamera uygulamasını açın. Okutmak istediğiniz QR kodu kameranıza doğru tutun ve bekleyin. Saniyeler içerisinde QR kodun ilgili olduğu bilgiler önünüze getirilecektir.

2. Google Lens İle QR Kod Nasıl Okutulur?

Tüm bunların dışında Android cihazınızda QR kod okutma konusunda zorluk çekiyorsanız Google Lens’i kullanabilirsiniz.

Bunun için kamera uygulamasını açın ve Google Lens’i etkinleştirmek için mercek simgesine dokunun. Kameranız ile QR kodunuzu okutup içeriğe hızlıca yönlendirileceksiniz.

3. iOS Cihazlarda QR Kod Nasıl Okutulur?

Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi iOS cihazlarda da yerleşik bir QR kod okuma sistemi bulunmaktadır. iOS cihazınızda kare kod okutmak için yapmanız gerekenler ise son derece basit.

Öncelikle kamera uygulamasını açın. Okutmak istediğiniz kare kodu kameranıza doğru tutun ve bekleyin. Saniyeler içerisinde ekranın üstünden Safari paneli açılacak ve QR kodun ilgili olduğu bağlantıya tıklayarak ulaşacaksınız.

Hayatımızın her alanında sıklıkla karşılaştığımız QR kod, sosyal medya hesapları için de kullanılmaktadır. Hesabınızın QR kodunu oluşturabilir ve sizlere ulaşmak isteyen insanlar için bir QR kod kolaylığı sunabilirsiniz.

Siz de birbirinden gelişmiş özelliklere sahip iOS ve Android cihazlara buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı