Kaldırmanız Gereken 10 Windows Uygulaması

Windows işletim sistemiyle çalışan bir bilgisayar aldığınızda hiç bilgisayarınızda daha önce adını duymadığınız uygulamalar ve programlar yüklenmiş olduğunu gördünüz mü? Her Windows bilgisayarda hali hazırda yüklenmiş uygulamalar bulunur. Sorun şu ki bu programlar bilgisayarınızda hatırı sayılır bir yer kaplar ve bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Bilgisayarınızın yavaşlamasını önlemek için bu uygulamalardan işinize yaramayanları silmeniz gerekir. İşte kaldırmanız gereken 10 Windows uygulaması.

Kaldırmanız Gereken Windows Uygulamaları

1- QuickTime

QuickTime Apple’ın video oynatıcısıdır. MacOS işletim sistemiyle hala kullanılsa da Apple Windows versiyonunu 2016’dan beri desteklemedi.

2- Java

Java, belirli sitelerde uygulama ve oyun açmaya yarayan bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. Java masaüstü uygulaması olarak ya da bir tarayıcı eklentisi olarak çalışabiliyor. Ne var ki eklenti olan Java güvenlik açısından kötü bir şöhrete sahip. Üstelik Chrome ve Firefox tarafından artık desteklenmiyor.

 3- UTorrent

UTorrent, bir zamanların en çok kullanılan ve beğenilen torrent programlarındandı. Program, rahatsız edici olmaya başlayan reklamlar yayınlıyor, kurulduğunda indirenlerin tarayıcılarına Condoit Toolbar gibi istenmeyen bir araç çubuğu ekliyordu. Asıl UTorrent’in gözden düşmesine sebep olan olay ise programın kullanıcıların haberi olmadan kullanıcılar aracılığıyla kripto para toplaması oldu.

4- Adobe Shockwave

İnternet sitelerindeki üç boyutlu görselleri ve oyunları çalıştırmaya yarayan eklenti Adobe tarafından geliştirilmiştir. 2019’da Adobe tarafından kullanımdan kaldırıldı ve artık indirilemiyor.

5- CCleaner

Bu uygulama bilgisayardaki geçici dosyaları, çerezleri ve gereksiz bilgileri silmeye yarıyor. İlk olarak 2017’de hacklenerek kötü amaçlı yazılım haline geldi. 2018’de indirenlerin bilgilerini saklamak için izin istenirken indirenler onay vermese bile yeniden başlatıldığında uygulamanın onay verilmiş gibi davrandığı anlaşıldı.

6- Microsoft Silverlight

Silverlight, Java ve Adobe Flash gibi bir medya yazılımıdır. Fakat hiçbir zaman onlar kadar popüler olmamıştır. Google Chrome ve Mozilla Firefox tarafından yıllardır desteklenmeyen Silverlight’la çalışan tek tarayıcı ise Internet Explorer’dır.

7- WinRAR

Dosya sıkıştırmaya yarayan birçok iyi program ve aracı internet sitesi bulunuyor. Dolayısıyla WinRAR dosya sıkıştırmak için en ideal seçenek olmaktan çıktı.

8-Temizleme uygulamaları

Bilgisayarların hızını arttırmaya yarayan birçok faydalı uygulama bulunuyor. Ama Windows 10 yükleyince karşınıza çıkan ve bilgisayarınızı temizlediğini iddia eden bazı uygulamalar var ki bunlar bilgisayarınızın performansını yükseltmiyor. MyCleanPC veya PC Optimizer Pro bunlara örnek verilebilir.

9- Araç çubukları ve eklentiler

Bilgisayarınızdaki programların listesine göz atın. Gördüğünüz araç çubukları ve eklentilerin boşuna yer kapladığını göreceksiniz. Bing bar, Google Araç Çubuğu, Babylon Toolbar ve Yahoo Toolbar bunlardan bazılarıdır.

10- Windows 10 Bloatware

Bilgisayar sisteminde gereksiz yer kaplayarak bilgisayar hızını düşüren ve kullanışsız olan programlara bloatware deniyor. Windows 10 da bloatware’larıyla ünlü. Arama motorunuza “Windows 10 bloatware list” yazabilir ve Windows 10’un Candy Crush Saga, Asphalt 8 gibi kullanmayacağınız uygulamalarını bulup silebilirsiniz.

Yukarıda kaldırmanız gereken 10 Windows uygulaması neler olabilir anlattık. Peki sizin kaldırılmasını önerdiğiniz Windows uygulamaları hangileri?

Siz de Windows yüklü en iyi bilgisayarları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı