Isınan Bilgisayarınızı Soğuk Tutmanın 10 Yolu

Bilgisayarınız sıcak havayı yeterince düzgün ve hızlı boşaltmıyorsa, sıcaklık o kadar artabilir ki, bilgisayarınıza ciddi zarar verme durumu ortaya çıkabilir.

Bilgisayar denilen ve günümüzün vazgeçilmezi olan bu cihaz, yapısı gereği bir çok parçanın birleşiminden oluşuyor. Özellikle en çok öneme sahip CPU ve grafik kartı gibi bazı parçalar o kadar çok çalışıyor ki ısınma gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. Düzgünce toparlanmış masaüstü bilgisayar veya laptop için bu ısı, birkaç fan tarafından bilgisayarın hava kanallarından dışarıya taşınıyor. Bilgisayarınız sıcak havayı yeterince düzgün ve hızlı boşaltmıyorsa, sıcaklık o kadar artabilir ki, bilgisayarınıza ciddi zarar verebilir. Biz de sizler için ısınan bilgisayarınızı soğuk tutmanın 10 yolu neler paylaşacağız.

Bilgisayarınızı Serin Tutmanın 10 Yolu

1.Hava Akışına İzin Verin

Bilgisayarınızı serin tutmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri hava akışını sağlamaktır. Bilgisayarınıza ait hava çıkış kanallarının etrafını veya kanalın çıkış yerini tıkayan engelleri ortadan kaldırarak nefes alma hakkı tanıyın.

2.Bilgisayarınızı Kasa Kapalı Olarak Çalıştırın

Masaüstü kullanıcılarına özellikle söylenilen ancak her hangi bir faydası olmayan bir şehir efsanesi “Kasanı açık kullan daha çok soğur”. Her ne kadar mantıklı görünse de kasayı açık bırakma durumunda toz ve birikinti var olan fanların üstlerine yapışır ve sadece fanların değil diğer parçaların da içerisine girer. Bu durumda fanların tıkanmasına, yavaş çalışmasına neden olur ve kasa çalıştığında tıkanıklıktan dolayı fanlardan verim alamazsınız.

3.Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayarınızın içindeki fanlar, onu serin tutmak için oradadır. Fanı yavaşlatan ve onu durduran en büyük etken kir, toz, evcil hayvan tüyleri vb. şeklinde sıralanabilir  ve bunların hepsi cihazınıza oldukça rahat bir şekilde giriş yapabilir. Bu durumdan kurtulmak ve sağlıklı bir ısı kontrolü yapabilmek için fanlarınızı düzenli bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

4.Bilgisayarınızı Taşıyın

Bilgisayarınızı koymuş olduğunuz alan çok sıcak veya çok mu kir topluyor? Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken bilgisayarınızı bulunduğu noktadan taşımak. Bilgisayarınızı taşıdıktan sonra fanınızın tozlanmasını azaltabilir böylelikle tıkanmasını engellersiniz. Sıcaklık konusuna gelince de toplanılan veya tıkayan tozlardan kurtardığınız için fanlar düzgün çalışır ve sıcaklık kontrolünüz altında olur.

5.CPU Fanını Yükseltin

CPU’nuz muhtemelen bilgisayarınızın içindeki en hassas ve en pahalı kısımdır ve bunun yanında en yüksek ısınma potansiyeline sahip yerdir. Şu anda bilgisayarınızda bulunan, muhtemelen işlemcinizi düzgün çalışmasını sağlamak için yeterince soğutan ve tam hızda çalıştığını varsayan en alt düzey yani stock bir fandır. Bu gibi stock bir fan yerine bazı şirketler daha güçlü fanlar üretmektedir.

6.Kasa Fanlarını Arttırın

Kasa fanı, masaüstü bilgisayar kasasının önüne, üstüne, arkasına takılan fanlardan oluşur. Bu fanlar ısınıp sıkıntı yaratacak parçaların soğumasında yardımcı olmak amacıyla kasada yer almaktadır. Eğer elinizde fan varsa ve bilgisayarınıza takmayı düşünmüyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var. Ne kadar soğuk ve hava akışı iyiyse o kadar sağlıklı cihaz kullanımı demektir.

7.Güç Kaynağını Değiştirin

Kasanızın arkasında fan yoksa veya güç kaynağınızda yer alan fan yetmiyorsa güç kaynağınızı değiştirin. Bazı güç kaynaklarında yer alan fanlar kendini soğuttuğu gibi bilgisayar içerisindeki havayı değiştirmek içinde görev alıyor. Eğer güç kaynağındaki fan sorunluysa değiştirmenizde fayda var.

8.Bileşene Özel Fanları Kurun

Belleğinizin, grafik kartınızın veya başka bir bileşenin çok fazla ısı ürettiğini fark ederseniz, bunları bileşene özgü bir fanla soğutabilirsiniz. CPU çok fazla ısı üretiyorsa ekstra bir fan alabilirsiniz. Ekran kartındaki fan işlemciyi soğutur diye düşünmeyin. Her parçaya ait özel fanlar kurun.

9.Su Soğutma Kiti Takın

Üst düzey güçlü bilgisayarlarda ısı birikmesi oldukça kuvvetli bir soruna dönüşebilir, sahip olduğunuz en hızlı ve verimli fanlar dahi bilgisayarınıza yetmeyebilir. Bu durumlarda, bir su soğutma kiti takmak yardımcı olabilir. Su, ısıyı iyi transfer eder ve bir CPU’nun sıcaklığını önemli ölçüde düşürebilir.

10.Hız Aşırtmayı Durdurun

Hız aşırtma , bilgisayarınızın var olan yeteneklerini sınırlarına kadar zorlamaya deniyor. Bu durum bilgisayarın oldukça zorlanmasına ve zorlanma sonunda ısınmasına yol açıyor. Bilgisayarın bu gibi nedenden dolayı ısınmasını engellemek için , yapmış olduğunuz işlemi durdurmanız gerekiyor.

Yukarıda ısınan bilgisayarınızı soğuk tutmanın 10 yolu nedir anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi bilgisayarları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı