İlk Yerli Uçak: Vecihi Hürkuş! - Sayfa 2 / 3 - Moblobi.com


İlk Yerli Uçak: Vecihi Hürkuş!

Eğitime Yöneldi

21 Nisan 1932 tarihinde Sivil Tayyare Mektebi’ni kurarak bildiklerini yeni nesillerle paylaşmak istedi. Bir yıl sonra Vecihi K-XVI isimli uçağı tasarladı. 1937 yılında ise Almanya’ya giderek konuyla ilgili eğitimi aldı. Fakat 2 sene sonra yurda döndükten sonra aldığı eğitim hiçe sayılarak kendisine uçak mühendisliği ruhsatı verilmedi.

Pes Etmedi

29 Kasım 1954 tarihinde ilk sivil hava yolu şirketini, Hürkuş Hava Yolları’nı kurdu. THY’nin elden çıkarttığı uçakları alıp onararak kendi filosunu kurmaya başardı. İşte işler buradan sonrasında çirkinleşmeye başladı. Arka planda dönen kirli diyaloglar sonucunda Hürkuş ismi silinmeye çalışıldı. Filosuna gerçekleştirilen sabotajlar ve ardından gerekçesi belirtilmeyen uçuş iptalleri yüzünden hava yolları projesinde istediği verimi alamadı. Fakat kendisi ömrünün sonuna kadar hayallerini gerçekleştirmeye çalışmaktan vazgeçmedi.

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN

Yigit Can Türk

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve aynı zamanda içerik yazarıyım. Bir de küçük akvaryum balıklarım var. Ama bunun konumuzla pek bir ilgisi yok. Moblobi.com’da sizlerle "YİĞİT CAN İLE TEKNOLOJİ SOHBETLERİ" köşemde teknoloji hakkında sohbet edecek ve bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Yiğit Can'ı daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu https://www.youtube.com/watch?v=xywwP6qxbLk linkinden izleyebilirsiniz. Yiğit Can'ın Moblobi.com için oluşturduğu intoyu izlemek için https://youtu.be/aEQPfRx309s linkine tıklayabilirsiniz. Yiğit Can'ı sosyal medyada da takip etmek isterseniz: LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yesyigitcan/ Instagram: https://www.instagram.com/yesyigitcan/ Facebook: https://www.facebook.com/yigitcan.turk.73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir