El Yazısı Aldığınız Notları Nasıl Dijitalleştirebilirsiniz?

1980 – 1990 yılları arasında ilkokullarda el yazısı ile yazmayı öğretirlerdi. O tarihlerde ilkokula gidenler bunu çok iyi hatırlayacaktır. Zamanla teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımızın hemen her alanında da birçok değişiklik oldu. Bundan 25-30 sene öncesine kadar vazgeçilmezimiz olan kağıt kalem ikilisinin yerini büyük oranda bilgisayarlar aldı. Bunun yanı sıra teknolojik çağa ayak uyduramayan ya da hala geleneksel yöntemlere bağlı kalmayı tercih eden insanların olduğu da bir gerçek.

Bu noktada bilgi saklama alanında güvenli bir depolama alanı sunan bilgisayarların, defterlere göre çok daha uzun ömürlü olduğunu da biliyoruz. Peki, geleneksel yazı stili, el yazısı kullanan insanların bu bilgileri uzun bir süre muhafaza etmesi nasıl sağlanabilir?

Bu konuda defterde tutulan notların saklanması konusunda geliştirilmiş ve dijital ortamla eş zamanlı şekilde çalışan bir sistem geliştirildi. Bu sistem sayesinde deftere yazdığınız yazıları anlık olarak dijital ortamda saklayabileceksiniz.

LiveScribe

Livescribe, kalem ile özel bir defter üzerine yazdığınız tüm yazılar nokta koordinat düzeni olarak yer alan yüzeyde, IR alıcısı ile algılanarak sistem içerisine kaydediliyor. Daha sonra bilgisayar ile bağlantı kurularak yazdıklarınızı detaylı bir şekilde inceleyebiliyorsunuz. Kalem şekil olarak kalın bir yapıdan oluşsa da üzerindeki tuşlar ile yazılar arasında gezinmeniz ve ses kaydı yapmanız gibi seçenekler sunuyor.

Diğer bir özellik ise sistemin kısa yollarının bulunması. Örneğin; deftere hesap makinesinin açılmasını sağlayan bir kod yazarsanız, sistem hesap makinesi moduna geçecektir ve kağıt üzerinde yaptığınız matematiksel işlemleri sonuç olarak kalem üzerindeki ekrandan görüntüleyebilmenize imkan tanıyor.

Bunun dışında oldukça ilginç bir özellik daha bulunuyor. Programın kendisi ile gelen bir piyano uygulaması mevcut. 8 dikey – 2 yatay çizgi çizerseniz ve bu çizgileri birleştirirseniz elde edeceğiniz klavye üzerinde müzik çalabilirsiniz. Livescribe kalem, aynı zamanda kelime bazında çeviri de yaparak çok yönlü bir kullanım alanı sağlıyor.

Neo Smartpen N2

Düşüncelerinizi kağıt üzerinde dijital olarak görselleştirmenize yarayan bu teknoloji, geleneksel anlamda kalem olarak yazmanızı sağlıyor. Bunun yanında bizlere sunduğu küçük teknolojik özellikleri ile de oldukça şaşırtıyor.

Ergonomik bir tasarıma sahip olan bu kalem, kullanım rahatlığı açısından elinizi uzun süreli kullanımlarda ağrıtmayacak şekilde tasarlanmış. Otomatik açma kapatma özelliği ile kullanım olarak daha rahat etmenizi sağlıyor. Yanınızda taşıdığınız en küçük teknolojik cihaz olan Neo Smartpen N2, paslanmaz çelik gövdesi ve alüminyum ile oldukça dayanıklı.

Çift çekirdekli işlemcisi sayesinde tepki olarak daha hızlı bir geri dönüş sağlayan kalem, anlık kullanımda aldığınız yanıt hızıyla lider konumda bulunuyor. Kullanımı da son derece basit. Dijital kağıt üzerinde yazdığınız yazıların kalem üzerinde bulunan küçük kamera ile konumu ve sayfaya olan basıncı hesaplanarak, kod verilerinin bilgisayara aktarılması sağlanıyor.

Wacom Bambu Smartpads

Wacom Bambu Smartpads, el yazısı notlarınızı ve çizimlerinizi Bluetooth yardımı ile tabletinize veya bilgisayarınıza aktarmak için dijital ortam verilerine dönüştürmenize olanak tanıyan bir cihazdır. Mükemmel yapısı ve kurulum senkronizasyonu ile kullanışlı bir alet olduğu gözlerden kaçmıyor.

Kalem, sanatçı topluluğuna hitap ettiğini kanıtlar nitelikte hem yazma hem de çizim olarak iki ayrı alan sunuyor. Yazma doğruluğu konusunda neredeyse hatasız çalışan kalem, çizim testinden de başarıyla geçti. Firma pili şarj etmeden 8 saat kullanım süresi sunuyor.

Defteri kullanmak ise gayet basit. İçini açtığınızda yeşil bir ışık yanan defter, kalem ile kağıda dokunduğunuzda yazmaya hazır olduğunuzu vurgulamak için mavi renk oluyor. Kalemi şarj etmek gibi bir sorununuz da yok. Kalem şarj edilmiyor. Yalnızca defterin şarj edilmesi güzel bir özellik olarak kullanıcılara sunuluyor.

Uygulama

El yazınızı dijital bir ortama aktarmak için özel bir kalem ve defter satın almak zorunda değilsiniz. Tüm bunları birçok ücretsiz uygulama ile de yapabilirsiniz.

En basit el yazısı depolama yöntemi olarak yazdığınız notları, telefon kamerası ile çekerek bilgisayarınıza yükleyebilir ve oradan da Google Drive ve iCloud gibi bulut hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Notlar metne dönüşmez fakat çok uzun süreli bir depolama servisinden her halükarda yararlanmış olursunuz. Örneğin; Evernote adında bir not uygulaması sayesinde el yazısı ile yazılmış sayfaların fotoğrafını çekerek dijital metne dönüştürebilirsiniz. %100 hatasız olduğunu söylemek çok zor ancak ücretsiz olması uygulamayı cazip kılıyor.

Ayrıca Microsoft OneNote ile kendinize bir karalama sayfası açabilir ve sistem algoritmalarının anlayacağı bir şekilde yazı yazarak metne dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra düzenleme işlemlerinizi yapabilir ve yazdıklarınızı kategorilere ayırabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“El Yazınızı Kopyalayabilen Yapay Zeka Robotu” okumak için buraya tıklayın.
“Yazım Hatalarını Engelleyen Klavye Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın
“En Çok Kullanılan 10 Google Yazı Tipi!” okumak için buraya tıklayın.

“El Yazısı Aldığınız Notları Nasıl Dijitalleştirebilirsiniz?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı