Bu Teknoloji Ayaklarınızı Yerden Kesecek! - Sayfa 3 / 3 - Moblobi.com


Bu Teknoloji Ayaklarınızı Yerden Kesecek!

Bu Teknoloji Ayaklarınızı Yerden Kesecek!

Otonom araçların seviyeleri ve sektördeki gelişmelerden bahsettikten sonra bu teknolojinin neler başarabileceğini inceleyelim.

Her yıl yaklaşık 1,2 milyon insan trafik kazalarında hayatlarını kaybediyor. Maalesef bu kazaların çoğu insan hatalarından kaynaklanıyor. Otonom araçların ise bu kazaların yaklaşık %90’ını ortadan kaldırabileceği söz konusu.

Sürücüsüz araçların sağlayacağı bir diğer fayda ise trafik sorununu ortadan kaldırabilme potansiyeli. Eskiden trafik sorununa çözüm bulmak için yeni yollar yapılır,  yeni rotalar belirlenirdi. Ancak günümüzde artan nüfus, şehirleşme vb. etkenler bu problemimize verdiğimiz yanıtları gözden geçirmemize sebep oluyor. Otonom araç kullanımının fazlalaşması ile artacak olan ortalama trafik hızı, araç içinde bulunan sensörler sayesinde park yeri arama süresinin azalması ve buna bağlı olarak trafiğin azalması başta olmak üzere  çözüm yolları ile 21. Yüzyıl insanının trafikte harcadığı zaman sonunda azalacak gibi görünüyor.

Otonom araçların getireceği bir diğer yenilik ise araç kullanamayan engellilerin trafiğe çıkabilmesi. Günümüz teknolojisiyle mümkün olmayan bu durum, sürücüsüz araçlarla birlikte engellilerin rahat bir şekilde uyum sağlayabileceği ve daha aktif bir hayat yaşayabileceği  bir geleceğe dönüşecek.

İple çektiğimiz gelişmelerden biri olan otonom araç teknolojisinin önünde şimdilik birkaç engel bulunmakta. Sürücüsüz araçların bulundurdukları radar, lidar(lazer radar), rota takip sistemi vb. özellikler, araç fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Bu yüzden teknolojiye ulaşılabilirlik azalıyor. Ayrıca araçların trafiğe çıktıklarında sensörlerinin algılama seviyelerinde herhangi bir sorun gözlenecek mi hâlâ bilinmiyor. En önemli sorunlardan biri ise araç kaza yaptığında suçlunun kim olacağı da etik açısından büyük bir engel oluşturmakta.

Yapılan testler, araştırmalar ve artan yatırım ile otonom araç teknolojisinin önündeki engeller kaldırılmaya çalışılıyor. İnsanlık, tekerleğin icadından bu yana gelişen ulaşım serüvenine yeni bir basamak daha ekliyor.

Otonom araçların getireceği yenilikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki haberlerimize de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Bu Drone Hayat Kurtarıyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Otomobilinizi Akıllandırabileceğinizi Biliyor Musunuz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Otonom Araçlara Güven!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sürücüsüz Araçların Artık Gözü Var!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kokpitte Pilotu Olmayan Uçaklar Yakında Hayatımızda!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Teknoloji Uzun Yaşamın Sırrı Olan Geni Buldu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Işıl İmre’nin köşesini Moblobi.com’da takipte kalın  

Işıl İmre’nin “Işıl’ın Dijital Dünyası” köşesindeki tüm yazıları görmek için buraya tıklayın.

Moblobi.com yazarlarından Işıl İmre’yi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.
Instagram: @isilimre

Işıl İmre

Merhaba, ben Işıl! İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızına zor yetiştiğimiz teknoloji ve bu şartlar altında değişen yaşamlarımız ile ilgileniyorum. Sen de bu konularda merakını gidermek istiyorsan beni Moblobi.com’daki “Işıl ile Dijital Hayat” köşemden takip edebilirsin. İyi okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir