Bilgisayarınızda İki Monitörü Nasıl Kullanabilirsiniz?

Birden fazla sekme ve pencerenin aynı anda farklı ekranlardan kontrol edilmesi sizce de çok iyi değil mi?  Peki bilgisayarınızda iki monitörü nasıl kullanabilirsiniz? 

Genellikle oyuncuların, borsacıların ya da grafikerlerin yoğunlukla ihtiyaç duyduğu iki monitör kullanımı son zamanlarda çoğu kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Bilgisayarınızda birden fazla sekme ve pencerenin aynı anda farklı ekranlardan kontrol edilmesi sizce de çok iyi değil mi?  Peki bilgisayarınızda iki monitörü nasıl kullanabilirsiniz?

Kullandığınız yeni bir masaüstü veya  dizüstü bilgisayar iki monitör kullanımına olanak sağlar. Bunun için öncelikle ikinci bir monitöre ihtiyacınız var.

İkinci Monitöre Sahipseniz Bağlamak İçin Yapmanız Gerekenler

İkinci monitörünüzü fişe takın. Sonrasında bilgisayarınızda uygun olan bağlantı noktasına takın.

Şimdi Windows’ta ayarlama yapmanız gerekecek. İki monitörü nasıl yöneteceğinizi Windows’a ayarlamak için, masaüstünüzde sağa ve “Ekran Çözünürlüğü” (Windows 7 ve Windows 8 için) butonuna tıklayın ya da “Görüntü Ayarları” (Windows 10 için) butonunu seçin. Açılan ekranda ekranların düzenlemesini seçmelisiniz. Çoklu görüntüler adımı ile iki ekranı birlikte kontrol etmenizi sağlayacaktır. Görüntüyü genişletmeyi seçtiğinizde de iki ekran tek bir ekrandaymış gibi bitik görüntülenecektir.

Windows 10’da ise monitörü bağlayıp “Görüntü Ayarları” ekranına gittiğinizde tanımla menüsüne basmalısınız.

Sonrasında izleme sırasını ayarlamalısınız. Hangi ekranın sağda hangi ekranın solda gözükeceğini seçmeniz gerekmektedir. Bu adımda fareniz ile ekran kontrolünüz bir miktar kafanızı karıştırabilir. Ama korkmayın alışmanız çok zaman almayacaktır.

Ekran yönlerini de ayarladıysanız birincil ekranınızı yani görev çubuğunuzun olduğu ekranı ayarlamanız gerekecektir. Bu seçenek ile karşılaşmadıysanız Windows otomatik olarak o anda seçim yaptığınız monitörü ana monitör olarak kabul etmiş olacaktır.

Bu ayarları masaüstünüzde sağa tıklayıp grafik kontrol panelinizden erişerek yapabilir ve düzeltebilirsiniz. İşte bilgisayarınızda iki monitör kullanımı bu kadar basit.

Yukarıda bilgisayarınızda iki monitörü nasıl kullanabilirsiniz anlatmaya çalıştık. Artık daha geniş ekranda daha verimli işler yapmak sizin elinizde. Oyunlarınızı daha heyecan dolu geniş bir ekranda oynayabilirsiniz. İşlerinizi sanki dev bir televizyon ekranında hallediyormuş gibi hissedebilirsiniz.

En iyi yeni bilgisayar monitörlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı