Artık DNA Yardımıyla Çalışacak Bir Bilgisayarınız Olacak! - Sayfa 2 / 2 - Moblobi.com


Artık DNA Yardımıyla Çalışacak Bir Bilgisayarınız Olacak!

Moleküler elektroniğin mantığı, devrede ve devre elemanlarında molekülleri kullanma düşüncesi hakimdir. Bundan bir yıl öncesine kadar karmaşık devrelerde kullanıp kullanılamayacağı tartışma konusuydu. Fakat bilim insanları DNA yardımıyla çalışabilecek bilgisayarı keşfettiler.

DNA, kendini çeşitli yapılara uyarlayabiliyor ve önceden tasarlanıp karmaşık devrelere kendini adapte edebilmesi düşüncesi uzun süredir vardı fakat bu zamana kadar DNA molekülü üzerinden geçecek akımın güvenilir ve sayısal olarak gösterilememişti. Bu çalışmayla birlikte DNA‘ dan geçen akımın ölçüm değerleri yer alıyor. Belirli nanometrelerden geçen akım pikoamper büyüklüğünde ölçülerek çalışmalara kaydedilmiş durumdadır.

Bilim insanları, gelecekte daha küçük ve daha ucuz işlemcilerin bu çalışmadan geçtiğini, doğanın bizlerin aksine düşman değil hala dost olduğu söylemektedir.

DNA ile çalışacak bir bilgisayarınız olsun ister miydiniz? Sizce tahmini bu teknolojik gelişme ne zaman hayata geçirilir? Yorumlarınızı bekliyorum!


Meryem Ay’ın köşesini Moblobi.com’da takipte kalın ?

Meryem Ay’nun tüm yazıları görmek için buraya tıklayın.

Moblobi.com yazarlarından Meryem Ay’ı sosyal medyada takip etmek isterseniz:
Twitter : meryemaay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir