Apple Logosundaki Elmayı Isıran O Dehanın Başına Gelenler! - Moblobi.com


Apple Logosundaki Elmayı Isıran O Dehanın Başına Gelenler!

Yaptıkları ve yaşadıkları ile daha sonra Apple ‘a ilham olan; yapay zekanın ve bilgisayarın fikir babası olarak kabul edilen Alan Turing hayatı boyunca şuan tanık olduğumuz pek çok teknolojik ilerlemeye imzasını attı. Neler yaptığına ve başına gelen şeylere kısaca bakalım.

2.Dünya Savaşı’nın erken bitmesine nasıl sebep oldu…

Alan Turing 23 Haziran 1912 de  Londra’da doğdu. Matematik alanında eğitim aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra ”Hesaplanabilir sayılar üzerine” makalesi ile büyük bir beğeni topladı. Doktorasını tamamladıktan sonra bilim felsefesi üzerine çalışmalar yaptı. 2.Dünya savaşı sırasında İngiliz kraliyet donanmasının kriptoloji ekibinde çalıştı.

2.Dünya savaşı sırasında Almanların kırılamaz olarak adlandırdığı Enigma adlı haberleşme ağını kırmayı başardı. 159 milyon olası Enigma ayarı vardı. Alan Turing Bombe adlı şifre kırma makinesi geliştirdi. 2.Dünya savaşını Almanların kaybetmesine neden oldu. Böylece 2. Dünya savaşı 2 yıl erken bitti ve 14 milyon insanın hayatı kurtulmuş oldu.

Yapay zeka konusunda neler yaptı, Apple ‘a nasıl ilhan kaynağı oldu ve neden cinsiyet tercihi sebebiyle toplumdan dışlandı?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

Alan Turing şu sıralar sıklıkla duyduğumuz yapay zekanın da fikir babası olarak kabul ediliyor. Makinelerin belirli algoritmalarla insan gibi düşünebileceğini öne sürdü. Bu amaçla Turing testini geliştirdi. Turing testi; 7 kişilik bir jürinin karşındaki 2 kişinin sesini duymadan ve görmeden ekranlar aracılığıyla iletişim kurarak insan mı yoksa makine mi olduğunu anlamaya çalışıyor.

Makinelerin düşünebileceğini kanıtlamak için bir satranç algoritması geliştirdi. O dönemde böyle bir algoritmayı çalıştıracak bir makine olmadığı için bu oyunu bilgisayarın yerine geçerek kendi düşüncesiyle değil makine gibi düşünerek her bir hamlesini yarım saatte yaparak bir arkadaşıyla oynadı ve Alan Turing bu oyunu kaybetti.

Alan Turing‘in eşcinsel olduğunun ortaya çıkmasıyla hayatı büyük bir çıkmaza doğru sürüklendi. Ahlaksızlıkla suçlanan Turing hadım edildi. Verilen ilaçlarla düşünme yetisini kaybetmeye başlayan Turing, 1954 yılında intihar etti. İntiharında bir elma ısırması ve zehirlenmesi daha sonra Apple ‘a da ilham kaynağı oldu ve logosuna işte o elma kullanıldı. Alan Turing, öldükten sonra başarılarından dolayı onurlandırıldı ve İngiltere’ye heykelleri dikilmiştir.


“Gülsüm’ün Teknoloji Dünyası” köşesini Moblobi.com’da takipte kalın ? 

Moblobi yazarlarımızdan Gülsüm Kutlu’un tüm yazılarını görmek için buraya tıklayın.

Moblobi yazarımız Gülsüm Kutlu’yu sosyal medyadan takip etmek isterseniz:
Instagram: gulsumktl11 

Gülsüm Kutlu

Akdeniz üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilşkileri bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca konservatuarda yan flut öğrencisiyim. Moblobi.com da "Gülsüm'ün Teknoloji Dünyası" köşemde teknoloji ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir