Akıllı Ev Aletlerinizi Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Bu cihazların çoğu interneti kullandığından artık akıllı ev aletlerine de saldırılar başladı. Akıllı ev aletinizi saldırılara korumak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Akıllı ev aletleri bildiğiniz gibi internet ile çalışabilen, uzaktan sizin komutlarınıza imkan veren, kurduğunuzda kendi kendine hareket edebilen, birbirleriyle bilgi alışverişi yapabilen cihazlar oluyor. Örneğin eve gelmeden açabildiğiniz bir klima ya da gene eve gelmeden yemeğinizi ısıtmaya başlayan bir akıllı fırın gibi. Fakat bu cihazların çoğu interneti kullandığından artık akıllı ev aletlerine de saldırılar başladı. Akıllı ev aletinizi saldırılara korumak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz. IoT cihazını saldırganlardan korumak için ne yapmalısınız? Mutlaka akıllı ev aletlerinizi kullanırken bunlara dikkat edin.

Akıllı Ev Aletleri İçin 5 Basit Önlem!

IoT cihazlarını kullanmaya başladıktan sonra güvenliği de oldukça önemli oluyor. Akıllı ev aleti kullanıyorsak tedbirlerini de önceden almamız gerekiyor. Herhangi bir saldırıyla yüz yüze gelmemek için bu önlemleri göz önünde bulundurmalıyız.

1.Ağınıza Marka Ya Da Kendi İsminizi Yazmayın

Korsanlar için modeminizin markasını ya da sizin isminizi bilmeleri bile yeterli olur. Bunun olmasını istemiyorsanız zor bir ağ ismi oluşturmak iyi bir önlem olacak. Saldırganlar modeminizin ismine ulaşarak akıllı ev aletinize yönelik saldırılarda bulunabilir. Bunun için bir ipucu barındırmayan bir isim kullanın.

2.Sürekli Olarak Güncellemeleri Yükleyin.

Cihazınızla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman yazılım güncellemesinin yapılmadığını görürsünüz. Bu akıllı cep telefonları içinde geçerli. Güncellemeler için size bildirim gelmesini isteyebilirsiniz. Gelen bildirimleri göz ardı etmeyin. Düzenli olarak son yüklenen yazılım güncellemelerini yapın.

3.İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Aktif Hale Getirin

Sosyal medya hesaplarında olduğu gibi akıllı ev aletlerinde de aymı durum söz konusudur. İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirmek cihazınızı daha güvenli hale getirecektir. Cihazınızı telefona bağlayarak herhangi bir giriş olduğu zaman size bildirim gönderecektir. İki faktörlü kimlik doğrulaması saldırganların işini zorlaştıracaktır.

4.Ortak Wi-Fi Kullanmamaya Dikkat Edin

Tatile çıktığınızda akıllı ev aletinizi yönetmek istersiniz. Bunun için ortak Wi-Fi kullanmak size göre bir sorun teşkil etmeyebilir. Ama durum öyle değil. Ortak Wi-Fi kullanmak herhangi bir saldırıyı da peşinde getirebilir.

5.Güçlü Şifre Oluşturun

Cihazınız için güçlü şifre belirleyin. Kısa ve basit şifrelerden kaçının. Maksimum karakter sayısı kadar şifre oluşturun. Kendi bilgileriniz dışında bir şifre belirleyin. Harf, sayı, sembol ve karakterleri kullanın.

Akıllı ev aletlerinizin herhangi bir saldırıya uğramasını istemiyorsanız yukarıdaki ipuçlarını uygulayın.

Siz siz olun akıllı ev aletlerinizi kullanırken bunlara dikkat edin.

Siz de evlerinizde kullanacağınız, ihtiyacınız olabilecek tüm elektrikli ev aletlerini toplu olarak buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı