Youtube’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Youtube canlı yayın nasıl yapılabilir? Nelere dikkat etmek gerekir? İpuçları haberimizde...

Artık televizyonlardan daha çok Youtube izliyoruz. Tıpkı televizyonda takip ettiğimiz dizinin yayınlanacağı günün gelmesini dört gözle beklediğimiz gibi; takip ettiğimiz kanalın içerik yüklemesini de öyle bekliyoruz. Bazı Youtuberlar ise video yayınlamak yerine; kimi zaman Youtube canlı yayın yapmayı tercih ediyorlar.

Birçok mecrada olduğu gibi Youtube’da yapılan canlı yayınlar izleyiciler tarafından oldukça ilgi çekiyor. Yapılan canlı yayınlar aracılığı ile daha çok izleyicinin dikkati çekilebiliyor. Yani aslında canlı yayınlar; kanal sahiplerinin Youtube’da büyümek için kullanabileceği stratejiler arasında sayılabilir. Peki Youtube canlı yayın nasıl yapılabilir? Nelere dikkat etmek gerekir? Haberimizde…

Youtube canlı yayın yapmak için ipuçları:

Hangi canlı yayınlar Youtube’da ilgi görüyor?

Youtube canlı yayın yapma aslında takipçilerinize gerçek zamanlı olarak ulaşmanızın en kolay yollarından biri. Özellikle Youtuberlar’ın yaptıkları soru cevap canlı yayın youtube ‘da oldukça ilgi görüyor. Bunun dışında oyun oynarken yapılan canlı yayınlar da takipçiler tarafından ilgi odağı oluyor.

Youtube canli yayin yapma nın birkaç yolu var. Youtube’a yeni başlayanlar ile, belirli bir yol kat etmiş kanal sahiplerinin yaptıkları canlı yayın youtube ‘da elbette ki aynı etkiyi yaratmıyor.

Kodlayıcı ne işe yarar?

Youtube kanalını kullanmaya yeni başladıysanız, çekim için profesyonel ekipmanlarınızın olmaması çok olası. Ancak hemen belirtelim: Eğer bir kameraya sahipseniz bir kodlayıcıya ihtiyaç duymadan da Youtube canlı yayın yapabilirsiniz. Ancak kodlayıcı kullanırsanız daha fazla seçeneğe sahip olursunuz. Aslında bu daha büyük kanallara sahip profesyonel çekim yapanların kullandığı bir yöntem.

Kodlayıcılar birden fazla kamera, ses ve video ekipmanlarını içerik oluştururken kullanabilmenizi sağlıyor. Bilmeyenler için hemen paylaşalım: Kodlayıcılar; videolarınızı oluştururken kullandığınız mikrofon, kamera gibi ekipmanları Youtube’da yapacağınız canlı yayına uygun şekilde dönüştüren bir cihaz veya uygulama. Kodlayıcılar ilk olarak videoları dijital ortama aktarır; sonrasında izleyicilerinize canlı canlı yayınlanabilmesi için Youtube’a gönderir. Çok fazla sayıda ve türde kodlayıcı yazılımı ve uygulaması var. Sahte kodlayıcılarla karşılaşmamak için seçtiğiniz kodlayıcının Youtube tarafından onaylanmış olmasına dikkat edin. Kodlayıcıyı indirdikten sonra canlı yayın açabilirsiniz.

Mobil cihazlardan Youtube’da canlı yayın yapmak için kolay yol ne?

Ancak hemen belirtelim: Mobil cihazınızdan da kodlayıcıya gerek kalmadan Youtube canlı yayın yapabilirsiniz. Fakat mobilden canlı yayın açabilmeniz için kanalınızın en az 1000 aboneye sahip olması gerektiğini hemen belirtelim. Kanalınızın abone sayısı 1000’e ulaşmadıysa masaüstü bilgisayar ve web kamerası aracılığıyla canlı yayın yapabilirsiniz. Fakat her IOS ve Android cihazda Youtube canli yayin yapılamıyor. Android cihazınızın Android 5.0 ve sonraki sürümlerde; iOS cihazınızın ise iOS 8 ve sonraki sürümlerde olması gerekiyor.

Youtube’da canlı yayın fragmanınızı nasıl paylaşabilirsiniz?

Takipçilerinize Youtube’da canlı yayın yapacağınızın haberini önceden verebilirsiniz. Hatta 48 saat öncesinden canlı yayın bağlantısı da paylaşabilirsiniz. Bu noktada sosyal medya hesaplarınızı Youtube kanalınıza bağlamak büyük avantaj sağlayacaktır. Böylece yayınları diğer sosyal medya hesaplarınızda kolayca paylaşabilirsiniz.

Youtube’da canlı yayınlar arşivlenebiliyor mu?

12 saatten kısa süreli canlı yayınların tümü otomatik olarak arşivleniyor. Yani önceki, geçerli ve gelecek yayınlarınızı görüntülemeniz mümkün. Ayrıca “Canlı yayın Bölümü” oluşturarak gerçekleşmiş yayınlarınızı ve yapmayı planladalığınız yayınları gösterebilirsiniz.

Yayını ertelemeniz gerekirse veya canlı yayında hakaret edilirse ne yapmalısınız?

Yapacağınız canlı yayınınızda bir gecikme olacaksa bu durumdan takipçilerinizi haberdar etmeniz çok önemli. Aksi halde kullanıcılar yayına girip canlı yayını bulamazlarsa takipçi kaybedebilirsiniz. Eğer canlı yayındayken size küfür, hakaret içerikli mesajlar gelirse o kişileri de engelleyebilirsiniz.

Peki sizin Youtube kanalınız var mı? Youtube’da canlı yayın yapıyor musunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İşinize Yarayacak 17 Faydalı Youtube Özelliği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Evde Sıkılanlar için İzlenebilecek 4 Youtube Kanalı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı