WhatsApp Verilerinizi Nasıl İndirebilirsiniz?

WhatsApp'ta verilerinizi indirmek için talepte nasıl bulunulur?

Pek çok uygulamanın kullanıcılarının verilerini depoladığı iddia ediliyor. whatsapp veri depolama konusu da sık sık gündeme taşınıyor. Oysa ki, Whatsapp’ın sizin hakkınızda topladığı verileri görmeniz ve indirmeniz mümkün. Bunu uygulamada yer alan bir özellik sayesinde kolayca yapabilirsiniz. Whatsapp sizin hakkınızda hangi verileri depolamış öğrenebilirsiniz. Peki whatsapp veri indirme işlemini nasıl yapabilirsiniz? Haberimizde…

WhatsApp’ın sizin hakkınızda topladığı verileri nasıl indirebilirsiniz?

Uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor olsalar da aslında kullanıcıları hakkındaki pek çok veriye de erişim sağlayabiliyorlar. Pek çok kişi milyarların kullandığı uygulamalardan zarar gelmeyeceğini düşünüyor olsa da aslında durum böyle değil.

En sık kullandığımız uygulamalardan biri de WhatsApp. whatsapp veri depolama iddiaları sık sık gündeme gelse de,  kullanıcılar bunu pek önemsemiyorlar ve bu iddiaları dikkate almıyor. Birçok kullanıcı özelikle popüler ve çok kullanılan uygulamaların bu gibi bir sorun yaratmayacağını düşünüp, güven duyuyor.

Aslında bu iddialar yeni ortaya atılmadı. Daha önce Facebook’un 80 milyonu aşkın kullanıcısının verilerini sattığı iddia edilmişti. Kullanıcılar arasında veri güvenliği tartışması başlamıştı ancak hiçbir kullanıcı uygulamayı kullanmayı bırakmamıştı.

Günümüzde kullanıcılar en mahrem sırlarını bile WhatsApp aracılığıyla paylaşabiliyor. Ancak WhatsApp’ın kullanıcıların verilerini paylaştıkları dakikadan itibaren sakladığı; yani aslında whatsapp veri depolama iddialarının gerçek olabileceğini gösteriyor. Çünkü whatsapp veri yedekleme yapıyor ve size yedeklediği verilerinizi rapor olarak alma imkanı da sunuyor.

Whatsapp veri indirme işlemini nasıl yapabilirsiniz?

WhatsApp uygulamasında yer alan bir özellik sayesinde kişisel whatsapp veri indirme işleminizi yapabiliyor, verilerinizn raporunu kolaylıkla alabiliyorsunuz.  Bu özellik Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği olarak bilinen kullanıcıların veri güvenliğini kapsayan bir kural. Eğer verilerinizi indirmek isterseniz yapmanız gereken ise oldukça basit. Adım adım aktaralım:

  • Öncelikle WhatsApp hesabınıza giriş yapın.
  • “Ayarlar” bölümüne tıklayın.
  • “Hesap menüsü”  kısmına gidin. Buradan “Hesap Bilgilerini Talep Et” seçeneğine tıklayın.
  • Ardından da burada yer alan “İstek raporu”na tıklayın.

Kullanıcının ekranı istek doğrultusunda güncellenir. Rapor yaklaşık 3 gün içerisinde hazır edilir. Sonrasında ise raporu indirmek için yaklaşık bir kaç hafta süreye sahip olacaksınız. Fakat birkaç saat içinde de verilerinize ulaşmak mümkün.

Whatsapp rapor talebinizi hangi durumlarda reddedilebilir?

WhatsApp hesabınızı silerseniz veya değişiklikler yaparsanız rapor talebiniz iptal ediliyor. WhatsApp verilerinizi indirmek için talebiniz onaylanırsa; Hesap bilgileri raporunuz indirilmeye hazır.” şeklinde bir mesajla bildirim alacaksınız. WhatsApp raporun tamamen indirileceği konusunda da kullanıcıları bilgilendiriyor. İsteğiniz iptal olursa tekrar talepte bulunma hakkına da sahipsiniz.

Talebiniz olumlu sonuçlanırsa raporu indirmek için yapmanız gerekenler;

  • Hesabınıza girerek “Ayarlar” bölümüne tıklayın.
  • “Hesaplarım” sekmesine girerek “Hesap Bilgisi İste” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan raporu indirin.

Whatsapp veri yedekleme raporunuza yani WhatsApp’ın sizin hakkınızda depoladığı bilgilerin raporlarına bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Peki siz whatsapp veri depolama veya Whatsapp veri yedekleme konusunda ne düşünüyorsunuz? Verilerinizin raporunu bahsedilern adımları izleyerek indirdiniz mi? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İşinize Yarayacak Gizli WhatsApp Özellikleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Whatsapp’tan Gelenlerin Galerinizi Doldurmasını Engelleyin!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı