Whatsapp Kullanılamayan Telefonlar Hangileri?

Hangi cihazlarda Whatsapp desteklenmiyor? Haberimizde...

WhatsApp’ın popüler mesajlaşma uygulamalarının en başında geldiğini söyleyebiliriz. Her geçen gün yeni bir güncelleme haberiyle kullanıcılarını şaşırtıyor. Geçtiğimiz aylarda gelen bir haber ise bu kez kullanıcılarını pek sevindirmedi. Bazı cihazlarda WhatsApp desteği 31 Ocak itibariyle keseceğini açıkladı. Peki hangi cihazlar bu durumdan etkilendi? Whatsapp desteklemeyen cihazlar hangileri? İşte detaylar…

Facebook’un bünyesindeki uygulamalardan biri olan WhatsApp oldukça popüler. Artık yeni bir akıllı telefon satın alındığında kullanıcıların yaptığı ilk şey uygulama marketlere gidip bu mesajlaşma uygulamasını yüklemek oluyor. Uygulamanın ücretsiz oluşu ve kullanıcılarının başka bir uygulamaya geçiş yapmadan pek çok şekilde iletişim kurabilmeleri, uygulamanın kullanıcı kazanmasına sebep oluyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında ortalıkta dolaşan ‘’WhatsApp artık akıllı telefonlarda çalışmayacak’’ haberi bu yıl Ocak sonunda açıklığa kavuştu. Şubat ayından itibaren WhatsApp’ın bazı cihazlara veda edeceği açıklandı.

Hangi cihazlarda Whatsapp desteklenmiyor?

WhatsApp çok eski olan Android ve IOS cihazlarda dahi destekleniyordu. Yani ilk zamanların trend akıllı telefonlarından bile bu mesajlaşma uygulamasını kullanabiliyorduk. Ancak yapılan bu değişiklik ile popüler mesajlaşma uygulaması artık eski cihaz kullanıcılarına veda etmiş oldu. Bu durum sadece Android kullanıcılarını etkilemedi, iPhone kullanıcıları da bu durumdan etkilendi. WhatsApp’ın internet sitesinde sıkça sorulan sorular kısmında desteklenen cihazlar kategorisinde bu cihazları açıkladı.

  • Whatsapp desteklemeyen cihazlar (iOS):

Eğer iOS 9 veya üst model cihazınız varsa WhatsApp’ı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Fakat IOS 8 kullanıcısıysanız yeni bir profil oluşturamıyor; var olan profilinizi de doğrulayamıyorsunuz. Yani IOS 9 ve üstü cihaz kullanıcısı olmayanların, 1 Şubat itibariyle cihazlarında bu uygulama çalışmıyor. Örnek vermek gerekirse iPhone 5, iOS 6 özellikte. İnternetten küçük bir araştırma yaparak cihazınızın iOS kaç olduğunu da öğrenebilirsiniz.

  • Whatsapp desteklemeyen cihazlar (Android):

Cihazınız Android 2.3.3 ve daha üstüyse veya cihazınız doğrulama yaparken SMS ve Çağrı alabiliyorsa endişelenmeyin WhatsApp uygulaması cihazınızda destekleniyor.

Bu aslında popüler mesajlaşma uygulamasının ilk hamlesi değil. Daha önce de WhatsApp desteği çektiği cihazlar olmuştu. Popüler mesajlaşma uygulaması çok az bir kitleyi oluşturan Windows Phone kullanıcılarına da veda etmişti. Hatta bazı Windows Phone kullanıcıları artık WhatsApp’ı kullanamayacakları için yeni bir cihaza satın alma ihtiyacı duymuşlardı.

WhatsApp’ı kullanmayan kişi sayısı, günümüz dünyasında zaten oldukça azdı. Geçtiğimiz Şubat ayı itibariyle bazı cihazların popüler mesajlaşma uygulamasını kullanmayacak oluşu; uygulamanın kullanıcı sayısını etkileyebilir. Hatta belki de uygulamayı kullanamayanlar yeni cihazlar satın alarak; telefon satışlarına az da olsa etki edebilir.

Peki siz WhatsApp desteği olan bir cihaza mı sahipsiniz? Sahip olmasaydınız yeni bir telefon almayı düşünür müydünüz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Size En Uygun Android Telefon Hangisi?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İşinize Yarayacak Gizli WhatsApp Özellikleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı