Twitter’a Değişiklikler ve Yenilikler Geliyor!

Twitter, sosyal medya platformları arasında insanların kendilerini en çok ifade etmeyi sevdiği platformların başında geliyor. Kullanıcılar, her türlü fikirlerini görüşlerini ve düşüncelerini bu platformda özgürce dile getiriyorlar. Ülkemizde de en çok kullanılan platformlar arasında 3.sırada yer alıyor ve yaklaşık 9 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Sosyal medya platformları arasında en sevilen ve en çok kullanılan platformlardan biri olmak elbette sık sık geliştirim yapmayı da gerektiriyor.

Twitter özellikle insanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaya büyük önem veriyor. Geçtiğimiz senelerde platformda ki en büyük öncelik, kullanıcıları kötüye kullanımdan ve spamlardan uzaklaştırmak; arındırmaya yönelik çözümler sunmak olmuş. Kullanıcılarına çok daha sağlıklı bir hizmet sunma konusunda adımlar atan platform; önümüzdeki birkaç ay içerisinde de bazı değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. İşte detaylar…

Twitter önümüzdeki günlerde hangi değişiklikleri yapacak?

Twitter öncelikli olarak kullanıcılarını güvende tutmayı amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda da çeşitli çalışmalar, güncellemeler ve platformda bazı değişiklikler yapıyor. Yakın zamanda da kullanıcıların daha güvende hissetmesini sağlamak adına bazı çalışmaları hayata geçiriyor olacak. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşalım:

Kötü niyetli içerikler kullanıcı bildiriminden önce tespit edilecek

Twitter kurallarını ihlal eden içerikleri, özellikle de özel bilgilerini, tehditleri veya diğer suistimal türlerini tweetleyen kişileri çok hızlı bir şekilde, henüz hiç bir kullanıcı tarafından rapor edilmeden fark etmeyi sağlayacak olan teknolojisini geliştirmeyi sürdürüyorlar olacak. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar kötü niyetli kullanıcı ve içerikleri Twitter ‘a bildirmeden; Twitter bunun önlemini çoktan fark etmiş ve almış olacak.

Konuşmalar daha iyi kontrol edilecek

Haziran ayından itibaren popüler sosyal medya platformu kullanıcılarına tweetlerine gelmiş olan yanıtları izleme seçeneği de soluyor olacak. Bunun yanı sıra yine kullanıcıların konuşmalarını daha iyi kontrol edebilmeleri için farklı düzenlemelerde yapılıyor olacak.

Fiziksel güvenlik için hızlı harekete geçilecek

Twitter kullanıcılarının raporlama sırasında detay bilgileri  Twitter ile paylaşabilmeleri de kolaylaşıyor olacak. Böylece kullanıcıların fiziksel güvenliğini korumak söz konusu olduğu durumda çok daha hızlı bir şekilde harekete geçirebilecek.

Bildirimler eklenecek

Tweetlerin bağlam ve uygulaması, Twitter kurallarını anlama da oldukça önemlidir. Bu sebeple de bu konuya açıklık getirmek amacıyla Twitter ‘a bazı bildirimleri ekleniyor olacak. Örneğin herhangi bir tweet ‘in Twitter kurallarını ihlal etmesine rağmen hizmetin içeride kalıyor olması kamusal yaralardandır gibi.

Kurallar güncellenecek

Twitter, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde de kurallarını güncelliyor olacak. çok daha kısa, çok daha basit ve çok daha anlaşılır hale gelecek.

Twitter’da neler oldu?

Twitter , bir yandan karşımıza çıkmaya hazırlanan bu çalışmaları sürdürürken bir yandan da zaten mevcutta da kullanıcılarına çok daha sağlıklı bir deneyim yaşatmak adına uzunca bir süredir farklı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar sonucunda da birtakım gelişmeler de çıkmış. Örneğin; Twitter bundan önce kendisine raporlanması durumunda, kötüye kullanım potansiyeli olan tweetleri inceleme altına alıyordu. Ancak bu yılın başlarında Proaktif bir yaklaşım getirerek;  kendini güvende hissetmeyen kullanıcıların; Twitter ‘a kötüye kullanım durumunu bildirmek zorunda kalmamalarını ve bunu kendi teknolojisi ile kolaylaştırmayı sağladı. İnsanların Twitter’a yaptığı kötüye kullanım bildirimlerinin yanı sıra kendisi de bu konuda bazı önlemler aldı.

Geçtiğimiz yıl bu dönemlere bakıldığında potansiyel olarak kötüye kullanılmış olan içerikler proaktif olarak incelenmek üzere fark edilmemişti. Ancak şimdi bakıldığında kötü niyetli içeriklerin yaklaşık yüzde 38’i kullanıcıların raporları ve bildirimleri yerine Twitter’daki yeni bir teknoloji yardımıyla incelenmek üzere proaktif olarak ortaya çıkarılmış bulunuyor. Bunlar tehdit, küfür, Side, nefret içeren kendisine zarar vermeyi teşvik eden davranışlarla beraber diye bizi politikayı kapsıyor.

Twitter Bunun yanı sıra spamları takip edebilmek, kural ihlallerini tespit etmek ve platform manipülasyonları izlemek adına kötü niyetli tweetleri de işaretliyor ve Twitter ekiplerinin incelemesine sunuyor. Bu ekipler ise özellikle insanları güvende tutmak ve hızlı aksiyona dönüştürebilmek adına kilit coğrafyalarda ve kilit alanlarda genişletilmiş durumda.

Twitter ‘ın verdiği raporlara göre yapılan ve sürmekte olan pek çok geliştirme çalışması sonrası bazı bulgular da ortaya çıkmış. İşte bu ilginç bulgular haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı