Twitter Tarihi Hakkında İlginç Bilgiler

Hepimizin aşina olduğu Twitter hakkında hiç duymadıklarınızı öğrenmek ister misiniz? İşte, Twitter tarihi hakkında ilginç bilgiler…

Dünyada oldukça ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan Twitter’ın şu anki konumuna nasıl geldiğini hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte bu ilginç tarihe bir göz atalım.

Twitter Tarihi Hakkında İlginç Bilgiler

Sosyal hayatların adeta telefona dönüşmesi ile birlikte, yüzlerce uygulama da hayatımızda kendine yer buldu. Bunlardan biri de içimizden geleni yazdığımız Twitter oldu. Oldukça ciddi bir kullanıcı kitle sayısına sahip olan Twitter, sadece yazılardan ibaret değil!

Yine de kullanıcılarını en çok bu yönüyle kendine bağladı. Tercih sebebi onu dünyada en çok kullanılan uygulamalar listesinde en üst sıralarda tutmaya devam ediyor. Bu kadar sevilen ve sık tercih edilen bir uygulamanın da elbette bir hikayesi vardır. Tüm başarı hikayelerinde ilginçlik ve güzellikler bulunur.

Twitter sanıldığı gibi tek bir kişinin fikri değildi. Amerika’da 14 arkadaş tarafından ortaya atılmış bir uygulama fikriydi. Bu arkadaş topluluğu düşündüğünüz gibi bir arkadaş grubu değil, bazı zamanlar bir araya gelince projeler ve fikirler üretiyorlar. Gruptan biri iletişimin daha kolay sağlanabilmesi için bir grup oluşturma fikrini ortaya atar. Bu da bir nevi SMS sistemi gibi düşünülür. Gittikleri yerleri yazmak ya da nereye gittiğini, neler yaptığını bildirmek için Jack isimli arkadaş bir beyin fırtınası başlatıyor. Sonrasında telefondan bu SMS sistemini kurmuştur. Buna rağmen daha geniş kapsamlı bir sistem olması gerektiği kanısına vardı.

Fikrini büyütmeye karar verdi ve yarışmalara katıldı. Bu fikri ile birinci de oldu. Çok geçmeden hemen bunu uygulamaya dökmeye karar verdi ve Twitter adını vereceği uygulama için çalışmalar yürütmeye başladı. 21 Mart 2006 tarihinde kurduğu uygulamanın ilk tweet’i olan “Dom, #38” yazısını paylaşarak fikrini hayata geçirmiş oldu. Logo için kullanılan kuş simgesi, uygulamanın amacını ve sempatikliği yansıtıyor. Uygulamanın ilk zamanlarında bu kuş simgesi daha sert, sinirli bir şekilde sembolize edilmiştir. Günümüzde ise bu sertlik estetik olarak daha da yumuşatılmış ve göze hoş gelmekte. Ayrıca bu kuşun isminin Larry olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Uygulama, ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Tam olarak 25 Nisan 2011’de kullanılmaya başlandı. Türkçe dil desteği ve yayınları ile kısa sürede ülkemizde de çok sevildi ve milyonlarca kullanıcı kitlesine ulaştı. Twitter’ın sevilme nedenlerinden biri de haberlerin çabuk yayılması oldu. Bir ünlü ile bile konuşma fırsatınızın doğabilmesi de bir diğer güzel yanı.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Twitter Hataları ve Çözümleri” okumak için buraya tıklayın.
“Twitter Kurucusu Hakkında Bilinmeyen Gerçekler!” okumak için buraya tıklayın
“Twitter Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın.
“En Popüler 20 Twitter Fenomeni!” okumak için buraya tıklayın.

“Twitter Tarihi Hakkında İlginç Bilgiler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı