Twitter kullanıcı artışına rağmen gelirlerini arttıramıyor

Twitter 2013’ün kasım ayında borsaya açılmıştı. Borsa performansı pek de iyi olmayan şirketin son fiyatı 14 dolar yakınlarında seyrediyor.  Kullanıcı sayısı artışındaki haber hisselerinin bir anda %10 değerlenmesine yol açtı.

Twitter’ın aktif kullanıcı sayısı, 2016’nin son üç aylık döneminde yüzde 11 oranında artmıştı. Buna karşın kullanıcı sayısındaki bu artış, şirketin karına yansımadı. Twitter, gelirlerini sadece yüzde 1 oranında artırabilmişti. Yatırımcılar bunun sebebini reklam verenlerin Twitter’a olan güveninin azalması veya Instagram gibi daha popüler uygulamalara gitmesine bağlamıştı.

Bu durum, 2017’nin ilk çeyreğinde de aynı gibi. Twitter’ın günlük ortalama kullanıcı sayısı yüzde 14 arttı. Buna karşın şirketin geliri 548 milyon dolar azaldı. Bu rakam, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bir düşüşü ifade ediyor. Twitter hâlâ kâr yazamasa da, şirketin zararı yüzde 23 azalarak 62 milyon dolara düştü.

Twitter’ın kullanıcı sayısındaki artışa rağmen yüksek gelir yaratamamasının devam edip etmeyeceğini göreceğiz. Facebook, Instagram ve Snapchat gibi servislerle karşılaştırıldığında kullanıcısı sayısı daha geride. Canlı yayınlar Twitter’ın gelir yaratmada öncelik vereceği platformlar arasında.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı