Twitter Fleets Nedir? Neden Kaldırıldı?

Twitter, insanların düşüncelerini paylaştığı oldukça popüler bir sosyal medya platformudur. Diğer sosyal medya platformları gibi Twitter da sürekli yenilik sunmaya son derece önem veriyor. Bunun için geliştirdiği ve önemli yeniliklerinden biri olan Twitter Fleets özelliğini inceleyeceğiz.

Twitter Fleets Nedir?

Twitter’da paylaşılan tweetler, bazen ileriki zamanlarda kullanıcılar için çeşitli sorunlar oluşturabiliyor. Bunun dışında tweet atmak için basit gördükleri kısa süreli anlık fikirlerini paylaşmaktan vazgeçebiliyorlar.

İşte Twitter Fleets, bu sorunları ortadan kaldırmak için geliştirildi. İlk olarak Snapchat’te, daha sonra Instagram, Facebook ve hatta WhatsApp’ta gördüğümüz hikaye özelliği artık Twitter platformunda da mevcut.

Fleets özelliği ilk olarak Brezilya’da kullanıma sunuldu. Twitter henüz net bir tarih vermese de yakın zamanda fleets özelliğini tüm dünyaya açacak. Fleets özelliği şu anda beta sürümünde bulunuyor. Bunun yanı sıra bu özellik web sürümünde kullanılamıyor. Sadece iOS ya da Android altyapılı Twitter’ın mobil uygulamasından kullanılabiliyor. Ayrıca paylaşılan fleetsler, 24 saat içerisinde siliniyor.

Twitter Fleets Nasıl Kullanılır?

Fleets özelliği tıplı instagram’daki hikayeler gibi ekranın üst alanında yer almakta. Diğer kullanıcıların paylaştığı hikayeleri görmek için profil fotoğraflarının bulunduğu yuvarlak yerlere tıklamak yeterli. Paylaşılan hikayeler, Twitter zaman akışınızda tweet’lerin arasında gözükmüyor.

Twitter’da bir hikaye paylaşmak için fleetslerin en solunda bulunan “+” simgesine tıklayabilir ve dilediğiniz anlık kısa düşüncenizi paylaşabilirsiniz. Platformun 280 karakterlik yazı sınırı, Fleets özelliği için de geçerli. Paylaşılan fleetslerde; fotoğraf, video, gif ve link paylaşılabilir.

Kullanıcılar, paylaşılan fleets’lere mention atamaz, retweet edemez ya da beğenemez. Fleets’lere sadece eğer açıksa direkt mesajla ya da emojilerle yanıt verilebiliyor. Twitter hesabınız eğer açıksa attığınız tweetler tüm dünyada görülebilir haldedir. Fleets ise güvenliği daha ön planda tutar. Bir kişi sizi takip etmiyorsa paylaştığınız hikaye karşısına çıkmayacaktır. Sadece profilinize girip fotoğrafınızın üstüne tıklayıp erişebilirler.

Twitter Fleets, başlangıçta çok da kullanışlı bulunmadı. Bir kişinin hikayeleri arasında geçiş yapmak için aşağıya doğru, başka bir kullanıcının hikayesine geçmek için ise sola doğru kaydırmak gerekiyor. Bu şekilde olması kullanıcılar tarafından hantal bulundu.

Fleets özelliğinin 24 saatte silinebilir olması akıllara siber zorbalık ve tacizin artabileceğini getirdi. Bunun için Twitter, güvenliği arttıracağını ve paylaşılan fleets’lerin arşivlenebileceğini duyurdu.

Bunun ile birlikte oldukça fazla sayıda atılan tweet yüzünden Twitter, çok fazla veri depolama ile karşı karşıya kalıyor. Fleets özelliğiyle birlikte daha az tweet ve fotoğraf kayıtlı kalacağı için depolama maliyeti düşecek.

Bu özelliklerin yanında konuşulanlara göre Twitter’da video içerikler de üretilebilir.

Tweetter Fleets Neden Kaldırıldı?

2020’nin Kasım ayında kullanıma sunulan Twitter’ın fleets özelliği, beklenilenin aksine uzun soluklu bir proje olmadı ve 3 Ağustos 2021 tarihinde kaldırıldı.

Twitter cephesinden yapılan açıklamaya göre; fleets özelliği, kullanıcıların kendini baskı altında hissetmemeleri için kaldırıldığını söylendi. Ayrıca çok daha iyi bir özellik üzerinde çalıştıklarını belirttiler.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Twitter Hesap Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın.
“Twitter Zamanlanmış Gönderi Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın
“Twitter’da “Sesli Mesaj” Atma Özelliği!” okumak için buraya tıklayın.

“Twitter Fleets Nedir? Nasıl Kullanılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı