Türkiye’nin Yarısından Çoğu Sosyal Medyada!

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. İnternetteki gelişmeler ve internet ile birlikte gelişen şeyler ise hızını almış durumda. Bu arada elbette ki internet dünya genelinde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Son açıklanan istatistiklere göre dünya çapında 4 milyar insan internet kullanıyor. İnternet kullanıcı sayısı arttıkça, sosyal medya kullanıcı sayısı da artıyor. Sosyal medya ağlarının kullanıcı sayısı 3.2 milyarı bulmuş durumda. Yani dünya nüfusunun yüzde 42’sini oluştuyor.

Peki bizler yani internet kullanıcıları, internette ne kadar süre harcıyoruz dersiniz? Hemen söyleyelim. Bir internet kullanıcısının yaklaşık 6 saati internette geçiyor.

Sorularımıza devam edelim… Peki sizce onca sosyal medya platformu arasında en çok hangisini kullanıyoruz? Bu soruya muhtemelen herkes kendi favorisiyle cevap verecektir. Ancak gerçek şu ki ilk göz ağrımız olan Facebook başına ne gelirse gelsin en büyük sosyal ağ olma ünvanını koruyor.

Şimdi biraz daha farklı verileri ve ilginç detayları sizinle paylaşalım. Me Consultancy kurucusu ve Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör’ün paylaştığı işte bu ilginç veriler:

Türkiye’nin yüzde 61’i sosyal medya kullanıcısı

Ülkemizde toplam 55 milyona yakın internet kullanıcısı bulunuyor. Yani 81 milyonluk nüfusumuzun yüzde 67’si internete erişim sağlıyor. İnternet kullanıcısının arttığı günümüz ortamında kuşkusuz ki sosyal medya kullanımı da artıyor. Az önce de paylaştığımız gibi Türkiye’de sosyal medya kullanımı yüzde 6 büyümüş durumda. Ülkemizde 51 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Yani toplam ülke nüfusumuzun yüzde 61’i sosyal medya kullanıyor, diyebiliriz.

Amerika’nın sosyal medya ağı tercihi: YouTube ve Facebook

Pek çok sosyal medya ağının doğum yeri olan Amerika’da sizce hangi sosyal medya platformları popüler olabilir? Hemen yanıtlayalım. ABD’de kullanımı oranı en yüksek olan ve en çok rağbet gören ağlar sırasıyla Youtube ve Facebook. Verilere göre, Amerika’daki yetişkinlerin yüzde 73’ü Youtube kullanıyor. Bunu Facebook yüzde 68 kullanım oranı ile takip ediyor. Sonrasında ise yüzde 35’lik kullanımı ile Instagram ve yüzde 29’luk kullanım oranı ile Pinterest geliyor. İlk beş muhtemeler sizin kendi sıralamanızdan biraz farklı çıktı değil mi? Özellikle de Pinterest ’in listede ilk 5’te olması sizi şaşırtmış olabilir, ama bu sosyal medya ağının ABD’de oldukça sevildiği biliniyor. Peki bir çoğumuzun favori sosyal medya platformları ilk beşte yok gibi. Bunlar neler mi? Elbette ki Twitter ve Linkedin’den bahsediyoruz. Merak edenlere hemen söyleyelim. Bu platformalar listenin 6. ve 7. Sırasında yerlerini almış. Verilere göre ABD’de yetişkinlerin yüzde 25’i Linkedin’i ve yüzde 24’ü de Twitter ’ı düzenli olarak kullandıklarını belirtiyorlar.

Sosyal medyada en çok zamanı kimler geçiriyor? Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube ile ilgili ilginç detaylar! Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı