TikTok Çevreyi Korumak için Destek Oluyor!

Çevre kirliliği günümüz dünyasının belki de en önemli sorunu. Bu sorunla mücadele etmek için teknolojiler geliştiriliyor hatta sosyal medya kanalları kullanılarak insanların bilinçlendirilmesine çalışılıyor. Son günlerin popüler sosyal medya platformu TikTok, çevrenin korunması amacıyla geçtiğimiz günlerde önemli bir çalışma gerçekleştirdi. İşte detaylar…

TikTok ’un çevrenin korunmasına verdiği destek nedir?

TikTok, birçoğumuzun bildiği üzere kısa mobil video platformu. Son dönemin en popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde ise küresel olarak denizlerdeki plastik kirliliğini ele almak için uluslararası çevre koruma örgütü olan Conservation International ile gerçekleştirdiği ortaklık ile gündeme geldi. Bu ortaklık kapsamında TikTok’ta yaratılan özel bir etiket üzerinden paylaşım yapıldığında, TikTok sözkonusu örgüte 2 dolar bağış gerçekleştirdi.

TikTok, Conservation International çevre koruma örgütü ile yaptığı anlaşma sonrasında #SaveOurOceans etiketini açtı. Bu etiket altında platforma yüklenecek her video için okyanusların korunması adına 2 dolar bağışta bulunarak, çevrenin korunmasına destek oldu ve bu konuda farkındalık yarattı.

Kısa mobil video platformu böylece, 3.000 kilometrekare okyanusun korunmasına yardımcı olmak için toplamda 100.000 dolar bağış yapmış oldu.

TikTok tarafından oluşturulan bu küresel kampanyanın pek çok ülke bir parçası oldu. Bu ülkeler arasında; ABD, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Hindistan, Japonya, Hong Kong, Malezya, Endonezya ve daha birçok ülke yer aldı.

Bu dönemde, TikTok kullanıcıları, çevreye ve okyanusların korunmasına dikkat çekmek için kampanya için yaratılan özel bir okyanus efekti de uyguladı.

TikTok ‘un çevre kampayası neden önemli?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2050 yılında dünya okyanuslarında balıktan çok daha fazla plastik oluyor olacak. Hatta bu plastik atıklar okyanuslar yoluyla el değmemiş coğrafyalara bile ulaşıp, oraları dahi kirletmiş durumda. TikTok, bu anlamda aslında sosyal medyanın günü de kullanarak, kullanıcılarını eğitmek ve harekete geçmek için bu kampanyayı kurgulamış. Bunu ise kullanıcıların keyifle yapacakları yaratıcı bir kampanya ile birleştirmiş. TikTok ve çevre koruma örgütü ile gerçekleştirdiği bu ortaklık ile dünyanın mevcuttaki en acil çevresel sorunlarından olan okyanusların korunması ve daha iyi bir gelecek oluşturmak için harekete geçme çağrısı yapıyor.

Birleşmiş Milletler, plastik alımının her yıl 1 milyon deniz kuşunu ve 100.000 deniz hayvanını öldürdüğü tahmin ediyor. Pew Charitable Truts , her yıl okyanusta 13 milyon mt’a kadar plastik bittiğini tahmin ediyor. Dolayısıyla durum bu kadar ciddi bir boyuta ulaşmışken sosyal medya platformlarının yaptığı bunun gibi destekler de kitlelerin hareketlenmesi ve farkındalık açısından büyük önem taşıyor.

Peki bu konuda TikTok’tan yapılan açıklama ne? Çalışmanın arkasında yatan amaç ne olabilir? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı