Stalk Nedir, Nasıl Yapılır?

Stalk nedir? Hangi sosyal medya platformunda nasıl stalk yapılır? Stalker ne demek? Stalk yaparken nelere dikkat etmelisiniz? İpuçları haberimizde...

Son dönemin en popüler kelimelerinden biri de “stalk”. Özellikle sosyal medyada sıkça duyduğumuz bu kelime hayatımıza girmeden önce de aslında birçoğumuz “stalk” yapıyorduk ama bilmiyorduk Peki stalk nedir? Hangi sosyal medya platformunda nasıl stalk yapılır? Stalker ne demek? İlginç detaylar haberimizde…

Stalk nedir?

Stalk, dilimize İngilizceden girmiş bir kelime. Sözlükte ise, gizlice sokulma, sessizce yaklaşma gibi anlamları bulunuyor. Stalk kelimesini sosyal medya diline göre uyarlarsak; birini veya birden fazla kişiyi, gizli bir şekilde takip etmek anlamına geliyor. Stalk ne demek sorusuna kişilerin paylaşımlarına, yaptıklarına, arkadaşlarına hatta ailesine ulaşabilmek adına yapılan şeyler olarak cevap verebiliriz.

Hangi platformda nasıl stalk yapılır?

Gizli bir şekilde bu bilgileri elde eden kişiye ise; stalker ya da stalkçı deniyor. Stalk yapmak yani stalklamak; platformdan platforma aslında değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, Instagram, Twitter ve Facebook platformlarında aynı taktik ile stalk yapılabilse de WhatsApp için bu geçerli olmuyor.

Instagram’da stalk yapacağınız kişinin hesabı gizli ise, ilk olarak takip isteği göndermelisiniz ve profilin sahibi de isteğinizi kabul etmeli. Twitter’da tweetler korumalıysa aynı şekilde takip etmeniz gerekiyor. Facebook’da ise stalklayacağınız kişi ile arkadaş değilseniz; arkadaşlık isteği göndermeniz gerekiyor. Bu durumda gizli hesap, bu platformlarda stalk yapacaklar için, zorlayıcı olabiliyor. Fakat takip isteğiniz onaylandıktan sonra, işler kolaylaşıyor. Paylaşılan fotoğraflar, hikayeler, tweetler, beğeniler ve takip ettiklerine göre merak ettiğiniz kişinin bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Özellikle yeni tanıştıkları kişileri öncesinde çok iyi stalk ettiğinizde, doğru veya yalan söylediğini bile anlayabilmeniz mümkün. WhatsApp’ta ise durum tabii bu kadar kolay değil. Numarasını bulduğunuz veya rehberinizde kayıtlı olan kişinin son görülmesi açık olmadığı takdirde, sürekli bakmanız gerekiyor. Çevrimiçi olmasını beklemek, çevrimiçi olduktan sonra WhatsApp’ta ne kadar süre geçirdiğini öğrenmek için ekran başında o kişiyi gözetlemeniz lazım. Bu durum haliyle oldukça zamanınızı harcayacaktır. Ayrıca son görülmesine, durumuna ya da profil fotoğrafına bakayım derken, arama tuşuna basmamaya da dikkat etmelisiniz.

Stalk yapmak için kendi hesabını veya arkadaşının hesabını kullananlar, hatta sahte hesap açanlar bile bulunuyor. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. İnternet verilerindeki her bilgi kolay bir şekilde silinmediği için, stalklayacağınız kişinin adını Google’da aratmayı deneyebilirsiniz.

Şifresi unutulmuş bir Facebook hesabında telefon numarasını kaydedenler bile bulunuyor. Aynı şekilde Google’da arattığınız kişinin diğer hesapları veya çevresindekilerin etiketlediği bir fotoğraf görmeniz de mümkün olabilir.

Stalk yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Sahte veya başkasının hesabından ziyade şahsi hesabınızdan stalk yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunuyor. Bunlardan bazıları, eski zamanlarda paylaşılmış bir fotoğrafı beğenmek veya seneler öncesinde atılmış bir tweeti favlamak ya da takipleşmediğiniz halde hikayesine ifade bırakmak gibi örnekler verilebilir. Yaptığınız etkileşimi geri çekseniz bile bildirim çoktan gittiği için, stalk yaptığınızı karşı taraf anlayabilir.

Stalk yapmak, bazı konularda merak giderme duygusunu tatmin etse de bir süre sonra aşırı hale gelebilir. Gerekli veya gereksiz her şeyi stalklamak isteyebilir, sürekli başkalarının profilinde dolaşmak zorunluluğu hissedebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan ve insanları rahatsız etmeden stalk yapabilir, merakınızı giderebilir ve karşınızdaki kişi hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Peki stalk yaparken hiç yakalandınız mı? Şahsi hesabınızdan mı yoksa sahte hesap açarak mı stalk yapmayı tercih edersiniz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “En İlginç Stalk Taktikleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Linkedin’de Yakalanmadan Stalk Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sosyal Medya Hesabınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı