Sosyal Medya'ya Ruhumuzu Feda Mı Ediyoruz? - Moblobi.com
Sosyal Medya

Sosyal Medya’ya Ruhumuzu Feda Mı Ediyoruz?


BBC’nin çok sayıda araştırmadan derlediği verilere göre sosyal medya insan hayatına olumlu veya olumsuz pek çok noktada etkiliyor. Dünyadaki insan nüfusunun %40’ının sosyal medya kullandığı biliniyor. Günde ortalama 2 saatlerini sosyal medyada geçiriyor. Binlerce içerik ve fotoğraf paylaşılıyor. İşte araştırmalardan değerlenen ilginç verilerden bazıları:

Kullanıcıların çoğunlukla stres atmak için başvurduklarını söyledikleri sosyal medya aslında bireyleri strese sokuyor. Yapılan araştırmalar özellikle sosyal medya sebebiyle kadınların strese girdiklerini gösteriyor. Stresin en fazla paylaşıldığı mecra ise Twitter… Ancak enteresan olan şudur ki, kadınlar Twitter‘da paylaşım yaptıkça stresleri azalıyor. Erkeklerin durumu ise daha da farklı… Sosyal medyaya kadınlara göre daha mesafeli olan erkekler;  sosyal medya öyle bir miktar streslerinden arınıyorlar. Veriler bireylerin 20 dakikalık Facebook kullanımının ardından gerildiklerini gösteriyor; sebebi olarak ise aslında bireylerin zaman kaybına uğradıkları endişesinin bulunması yer alıyor.

Araştırmalar iyi ve kötü ruh hallerinin sosyal medya üzerinden bulaşıcı olduğunu da gösteriyor. Bireylerin ruh durumu sosyal medyadan hızlıca yayılıyor. Örneğin kötü hava koşulları olumsuz paylaşımları arttırıyor. Olumlu paylaşımların yayılma etkisi çok daha fazla oluyor.

Araştırmadan çıkan enteresan bir veri ise ne kadar fazla sosyal medya platformu kullanırsak endişeli ruh halimizin o kadar fazla arttığı yönünde… Örneğin 7 veya daha fazla sosyal medya platformu kullanan kişiler hiç kullanmayan ya da yalnızca bir veya iki tane kullananlara oranla daha endişeli bir ruh halinin içerisindeler.

Sosyal medya üzerinde yansıtılan yaşamlara özenmek, Bilinçaltında hissedilen sosyal medyada geçirilen zamanın boşa olduğu hissi, sosyal medyada uygulanan zorbalıklar ve farklı fikirlerin yarattığı kaotik ortam bireyleri depresyona sürüklüyor; değersizlik hissi, endişe, olumsuz düşünme, umutsuzluk, yaşadığı hayata karşı isteksizlik gibi pek çok duyguya sebep oluyor. Sosyal medya kullanımı depresyon tetikledi gibi depresyona giren kişilerin tespitinde de kullanılıyor. Örneğin geçen yıl Instagram‘da 166 kişinin fotoğrafları incelenerek, önceden ulaşılan bulgular ile başarılı sonuçlar elde edilmişti.

Önce yatakta sosyal mecralarda vakit geçirmek uykusuzluğa sebep oluyor gün içerisinde bilgisayarlardan almaya cep telefonundan alınan mavi ışık uyku hormonumuzu bozuyor; ancak uykusuzluk asıl olarak, uyuduğumuzda sosyal medyada neleri kaçırdığımızda dair duyduğumuz enişteden kaynaklanıyor.

Sosyal medya bireyleri büyük ölçüde yalnızlaştırıyor, sosyal hayattan koparıyor ve gerçek hayatta ilişki kurmalarını zorlaştırıyor.

Sosyal medyada paylaşılan rötuşlu fotoğraflar ve selfieler, gidilen mekanlar, yenen yemekler, alınan elbiseler, paylaşılan mekanlar kişilerin ruh halini oldukça olumsuz etkiliyor. bireyler kendilerini sevmiyor yaşadıkları hayattan hoşlanmıyor özgüvenleri ve kendilerine olan öz saygıları azalıyor; bireyler kendilerini sürekli farklı hayatlar farklı insanlarla kıyaslıyor hale geliyor.

Sosyal medya elbette ki bu olumsuz etkileri tüm bireylerde göstermiyor. kişiliği veya ruh durumu zayıf olan bireyler bu olumsuzluklardan daha fazla etkileniyor. Tüm bu olumsuzluklar sosyal medyanın “ zararlı” olduğu görüşünü taşımıyor yalnızca bu olumsuzlukları görmezden gelmememiz gerektiğini özellikle bazı bireyler için hatırlatıyor. Sosyal medya günümüzde bireylerin hayatına pek çok olumlu etki de yaratıyor Örneğin kendini sözlü iyi ifade edemeyen veya duygularını dışarı vuramayan bireyler, kendilerini yazılı veya görsel olarak bu mecra kanalı ile ifade edebiliyor. Bireyler kendilerini ve özelliklerini sunma bir nevi cv oluşturma yolu olarak bu mecraları kullanabiliyor, network imkanları çoğalabiliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı