Sosyal Medyada Yaratılan Kusursuz Hayatlar Gençleri İntihara Mı Sürüklüyor?

ABD’de genç yaşta yaşanan intihar vakaları yeni artış göstermeye başladı. Clinical Psychological Science Dergisinde yayınlanan araştırmada Amerikan federal Hastalık Kontrolü ve Önlenmesi Merkezleri’nin Yaptığı araştırmalar ve anketler esas  alınmış. Buna göre  13-18 yaş arası gençlerin intihar oranında 2010 yılından beri bir artış gözlemlendi Bu yaş grubu için yapılan anketlerde Sosyal medya kullanımı, televizyon alışkanlıkları, elektronik cihaz kullanımları, ruh durumları intihara bakış açıları eğilimleri ile ilgili sorular yöneltildi.  Araştırmanın sonuçları ise oldukça dikkat çekiciydi.

Günde en az 5 saat elektronik cihaz kullanan gençlerin oranı 2009 yılından beri yüzde on bir artış gösterdi ve yüzde 19’a yükseldi. Günde en az 5 saat elektronik cihaz kullanan bu gençlerin, günde 1 saat elektronik cihaz kullananlara göre intihara yüzde yetmiş daha eğilimli oldukları gözlemlendi. Lise döneminde her gün sosyal medya kullanan genç kızların oranı ise yine 2009 yılına göre yüzde 29 artış meydana geldi ve bu oran yüzde 87’ye yükseldi. Lise dönemlerinde genç kızların Umutsuzluk ve intihara meyilli olma oranları da oldukça yüksek…  Bu oran 2009 yılına göre %5 artmış  ve yüzde 45 e yükselmiş görünüyor araştırmada umutsuzluk hissini  sosyal medyada yaratılan mükemmellik algısının tetiklediğini gösteriyor.  sosyal medyada yaratılan mükemmel Hayatlar özellikle ergenlik çağı dediğimiz lise dönemindeki gençler üzerinde  olumsuz etkilere sebep oluyor,  yaşadıkları koşullara  karşı memnuniyetsizlik ve hayata karşı umutsuzluk hislerini körüklüyor;  birçoğunu intihara meyil ediyor.

Sosyal medyada yaratılan mükemmel hayatlar ve kusursuzluk üzerine yapılan paylaşımlar, gerçek hayatın kusurlu yönleri ile karşılaşan gençleri olumsuz etkiliyor.  her ne kadar kesinliği kanıtlanmamış olsa da,  yapılan bu araştırma en azından sosyal medyanın gençler üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden birine daha dikkat çekiyor ve özellikle bu yaş grubundaki veya duygusal ruhsal boşluk yaşayan kişilerin dikkatli olması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı