Sosyal Medyada Dijital Detoks Zamanı!

Dijital detoks günümüz koşullarında insanların kendi içlerine dönmesi ve o sanal dünyadan bir an için çıkıp gerçek hayatının farkına varması için oldukça gerekli. Telefonlarımıza olan bağımlılıklarımızdan kurtulmanın veya en aza indirmenin zamanı belki de çoktan geldi. Aslında hayatın kendisine bağlanmak, birçoğumuzun sandığı kadar zor bir iş değil.

Pek çoğumuz telefonumuza bakmadan çok uzun zaman geçiremiyoruz, telefonumuzdan uzak olmak bize birşeyleri her an kaçırabilirmişiz duygusu yaratıyor. Bazen basit bir işi bile tamamlamak, odaklanma problemimiz yüzünden saatler alıyor. Film ya da dizi izlerken, kitap okurken ara verip sosyal medya hesaplarımızı durmadan kontrol etmeye başlıyoruz. Ekranda beliren bildirim ne olursa olsun, birçoğumuz hemen kontrol etmeye yelteniyoruz. İtiraf edelim bunların pek çoğunu yapmayan yok. Bu durumların hepsi, hepimiz için çok tanıdık. Bu durumda da birçoğumuzun dijital detoks zamanı çoktan gelmiş demek oluyor.

Belki de günümüzün en büyük bağımlılığı olan akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırdığı gibi aslında biz farkına varalım ya da varmayalım pek çok değerli zamanımızı da aslında bizden çalıyor. Ve akıp giden bu zaman döngüsünde kendimizi kaybediyoruz. Elbette günümüz koşullarında sosyal medya ya da akıllı telefon bağımlılığını kontrol altına almak zor ama biraz iradeyle bu aslında çok da imkansız değil. Üstelik bunu yapmak için yardım alacağınız birçok farklı uygulama da bulunuyor.

Akıllı telefon bağımlılığından kurtulmak için yine akıllı telefonlarımızdan yardım alabiliriz. Bu durum size tuhaf gelmiş olabilir ama mümkün. Çünkü telefonlarımıza indirceğimiz bazı mobil uygulamalar sayesinde bu bağımlılıktan kurtulabiliriz. Dijital detoks için size yardımcı olacak işte bu uygulamlardan birkaçını sizlerle paylaşalım.

Dijital detoks uygulamalarından birçoğu telefonunuzdaki mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçirdiğinizi ölçer. Bilim ve yapay zekayı içeren Space uygulaması ise, diğerlerinden farklı olarak uygulamalarda ne kadar vakit geçirdiğinizi ölçmüyor. Farkı ne o zaman diye düşünenler için hemen paylaşalım. Uygulamayı yükledikten sonra hareketlerinizi izliyor ve nasıl bir akıllı telefon kullanıcısı olduğunuzu anında analiz ediyor. Ardından eğer bir uygulamayı fazla uzun bir süre kullanırsanız Space uygulaması devreye giriyor ve sizi kısa bir süreliğine ara vermeye davet eden bir mesaj görüntülüyor. Böylece gerçekleştirdiğiniz kısa meditasyon görevleri sayesinde yeniden yapmanız gerekene odaklanıyorsunuz.

Dijital detoks için size yardımcı olacak bir mobil uygulama önerimiz daha var, işte detaylar…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı