Sosyal Medya Hikayeciliği!

İnsanlar öyküleri severler ve bu öyküler yardımıyla da çoğu zaman duygusal bir bağ kuraralar. Kurdukları bu bağ, hem sadakat yaratır hem de paylaşım değeri yüksek olur. Dolayısı ile öyküler sunan markalar, müşterileri ile duygusal bir frekans yaratabilir ve sadık müşteriler yaratabilir. Bu tür içeriklerin paylaşım değeri ve ağızdan ağıza pazarlama etkisi de yüksek olur.

Siz de ürün ve hizmetinizi anlatmak için hikayeler yaratın. Yarattığınız hikayelerdeki kahramanlar üzerinden faydalarınızı aktarın. Bazen de müşterileriniz hikayelerinizin kahramanları olsun ve yaşadıkları deneyimler ile ilgili hikayeler anlatsın. Böylece hem markanızı anlatırken pazarlama kokan hareketlerden kurtulmuş olursunuz, hem de müşterilerinize daha sıcak ve samimi oarak yaşamalarını istediğiniz deneyimi aktarmış olursunuz. Hikayeler kullanılarak yaratılan kampanyalarla, marka bilinirliğiniz ve dönüşümleriniz olumlu derecede artacaktır. Özellikle hikayeler için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Sosyal medyanın yaratacağı içerikten ve yayılma etkisinden yararlanabilirsiniz.

Social Media Today, bu noktadan hareketle yurtdışındaki 3 markanın sosyal medya hikayeciliğinin yarattığı etkiyi aktarmış. Biz de sizin için derledik:

Airbnb: İnsanların seyahatlerinde konaklayacak yer bulmasını sağlarken; bir yandan da mekan sahiplerinin yerlerini kiralamasını sağlayan bir web uygulaması. 192 ülkede 33 bin şehirde 800 binin üzerinde kiralık mekan seçeneği sunuyor. Özellikle uygun fiyatlı oteller sunmak ana amacı. Airbnb piyasaya ilk kez girdiğinde, bir yenilik hareketi gibi görünüyordu. O dönemde ise, dijital dünyada kitle kaynaklı hizmetlerin ne kadar çalıştığını kanıtlayan bir girişim oldu. Airbnb, sosyal medya pazarlamasında sadece otel satmıyor. Müşterilerinin yaşadıkları deneyimleri sunarak bunlardan değer üretiyor. Airbnb‘nin dünyanın dört bir yanından gelen harika seyahat öykülerini aktarıyor. Airbnb‘nin öyküler sayfasında, dünyanın dört bir yanından farklı deneyimlere hayat veren, ziyaretçilerin kendilerini Sicilya’daki bir maceradan, Küba’nın eski dünya ihtişamından her şeye çekmelerine olanak veren videolar yer alıyor. Aslında bu örnek pek çok marka ve girişimci için harika bir ilham olabilir. Ürün ve hizmetlerinizle yarattığınız hikayeleri paylaştırmak sizin için iyi bir pazarlama yöntemi olabilir. Örneğin bir dişçi iseniz müşterinizin yaşadığı hikayeyi veya insanların bir dişhekimine gitme konusundaki en büyük korkuları hakkında video yayınladıkları bir sosyal medya kampanyası oluşturabilirsiniz. Bu korkuları paylaşmak, kitlenizin diş hekimine gitmekten nefret eden tek kişi olmadıklarını hissettirebilir, ancak aynı zamanda hizmetlerin bu korkuları tek bir seferde nasıl ortadan kaldırdığına dair güçlü bir kanıt olarak da hizmet edebilir.

Charmin: Charmin bir tuvalet kağıdı markası ve bir tuvalet kağıdı şirketinin pazarlanması bazı zorluklar içerebilir 🙂 Ancak Charmin, buna güzel bir çözüm buldu ve mizah ile ürününü bir araya getirdi. Charmin ayı ailesini kullandı. Sosyal medya pazarlamasını yürütmek için ‘lazımlık’ mizahını kullanmanın ince çizgisine değindi. #EnjoytheGo sosyal medya kampanyasını düzenledi. Sloganı: “Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve keyfini çıkarın” oldu. Davranışın kendisine atıfta bulunmak yerine, Charmin‘in kampanyası, deneyimi mümkün olduğunca rahat ve zevkli kılmaktı. Ürünün ne yaptığını söylemeden yarattığı hikaye ile oldukça başarılı bir kampanya ortaya çıkardı. Siz de ürün ve hizmetinizi anlatmanız zor ise, onları yarattığınız karakterler üzerinden kurulan hikayeler yolu ile anlatabilirsiniz ve buradan hareketle kişilerin kendi hikayelerini paylaşmalarını da sağlayabilirsiniz.

DirecTV: DirecTV, Amerika’da Direct Broadcast Satellite hizmetleri vermekte olan bir Dijital Platform. En büyük problemi ise çok güçlü olan rakipleri… Şirket hem dev rakiplerinden daha küçük hem de endüstri pastası çok daha küçük bir parça olan kablo yerine uydu hizmetleri sunuyor. Ancak, savaştan vazgeçmek yerine, DirecTV, bir sosyal medya kampanyası başlattı. Kampanyada kablo abonelerini, kablolarını dökerek hayatlarının ne kadar iyileşebileceğini göstermeyi hedefledi. Kampanyada tanınmış aktör Rob Lowe yer aldı. Hikayede, bir kablo abonesi olarak kalan ve hayatına değer bir şey yapamayan birinin hikayesine ve uyduya yatırım yaparak başarı ve istikrar elden birinin hikayesine yer verildi. Her iki karakteri de Rob Lowe canlandırdı. Hikayeyi çok kolay, çok ilkelce ama çok parlak bir şekilde anlattılar ve böylece herkesin anlamasını hatta o hikayeyi yaşamasını sağladılar. Kampanya oldukça başarılı oldu. Çünkü içerisinde mizah öğesine yer verdi ve komikti. Ama aynı zamanda DirecTV’nin hayatınıza getireceği başarı, mutluluk ve pozitifliği iyi aktardı ve bu kavramları ürün ile birleştirdi. Diğer yandan sefaleti ve umutsuzluğu da kablolu TV ile birleştirdi. Çok çirkin ve komik olsa da, hikaye anlatımı ve yarattığı bu iki hikaye tüketicilerin oldukça ilgisini çekti. DirecTV bu hikayeleri 60 saniyeden az bir zamanda anlatı ve etkileyici görseller kullandı. Bunun dışında da benzer hikaye kullanımlı kampanya örneklerine yer verdi. Mesela sıcak kahvelerin üzerinize dökülmesi gibi rahatsız edici veya acı verici durumlardan ve ‘tuhaf’ insanlarla karşılaşmak hikayesine dayalı farklı kampanyalardan da yararlandı. Siz de kendi ürün veya hizmetinizi böyle basit hikayelerle, biraz mizah biraz da karşıt görüşü kullanarak anlatabilirsiniz. Ürününüzü veya hizmetinizi çekici bulacağınız bir grubu, “yalnızca almayan” başka bir grupla karşılaştıracak mizahi bir yol bulabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı