Sosyal Medya Gündeminde Dünya Kız Çocukları Günü Var! - Moblobi.com
Sosyal Medya'da Neler Var?

Sosyal Medya Gündeminde Dünya Kız Çocukları Günü Var!


Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. Bugün gerek haber gündeminde gerek sosyal medya gündeminde oldukça ses getirdirdi. Bugünle ilgili neler konuşuldu? Hepsi haberimizde…

“Siz erkek çocuklarınızı sevin, kız çocuklar zaten kendilerini sevdireceklerdir!” demişti Hz. Muhammed. Çok değerliydi onun gözün de kız çocukları. Ve baş öğretmenimiz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Küçük hanımlar küçük beyler sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” diyerek asla ve asla kız ve erkek arasında cinsiyet ayrımı yapılmaması gerektiğini, her çocuğun eşit haklara sahip olması gerektiğini ve her çocuğun kız erkek farketmeksizin başarılı olabileceğini söylemiştir.

Peki sosyal medyada oldukça ses getiren bugünün anlam ve önemi nedir?

Dünya Kız Çocukları Günü 2012’den beri her yıl 11 Ekim’de dünya çapında kutlanan bir gündür. Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir kararla, kız çocuklarının cinsiyetlerinden dolayı yaşamak zorunda kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla kutlanmaya başlamıştır.

Bu konu oldukça üstünde durulması gereken bir konudur çünkü günümüzde hala eğitim hakkı gibi temel hakları elinden alınan çocuklarımız var. Gerek erken yaşta evlendirilmeleri, gerek ilkokuldan sonra okumanın gereksiz olduğunu iddia edip okuldan okuldan alınıp çalıştırılmaları hala daha bu konuya tam anlamda dikkat çekemediğimizi ve gerekli önemleri almadığınızı gösterir. Yalnızca bunlar değil, bunların yanı sıra kız erkek farketmeksizin çocuk istismarları dünyanın en büyük ve en kötü sorunu olmasına rağmen yeterli yaptırımların uygulanmaması nedeniyle hala caydırıcı olamamış aksine artmıştır. Şuan sosyal medyanın gözardı edilemeyecek kadar büyük katkılarıyla bu tür kötü olaylar en azından gizli olarak kalmıyor ve yapanlar cezasını çekiyor.

Sosyal medyada bu kadar önemli bir günle ilgili neler konuşuldu? Hep birlikte bakmaya ne dersiniz…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı