Sosyal Medya Gündeminde Dünya Gazeteciler Günü Var!

Sosyal medyada bugünün en çok konuşulan konularından biri Dünya Gazeteciler Günü‘ydü. Öncelikle sosyal medyada çok konuşulan bu günün önemi ve kutlanma amacı nedir? Hep birlikte bakmaya ne dersiniz?..

Kısaca günün anlamı…

Gazetecilik mesleği, haber olmaya değer her türlü bilginin toplanmasını, yazılmasını, düzenlenmesini ve dağıtılmasını içeren belirli kuralları olan bir bütünüdür. Bu bütünlük geçmiş yıllarda yalnızca kağıda basılmış şekilde sağlanırken günümüzde bir çok internet gazetesi ve bu internet gazetelerinde yazan yeni nesil gazeteciler de mevcut.

Gazetecilik mesleğinin temel hedefi elbette ki, insanların doğru habere ulaşmasını sağlamak ve toplumu bilinçlendirmek. Aslında gazeteciler bir toplumun gözü kulağı ve sesi olup toplumun haber alma haklarını yerine getiriyorlar. Bu nedenle bir toplum için oldukça önemli olan bu meslek özel bir günde kutlanmış; yaşadıkları sorunlar ve çalışma koşullarına da sözkonusu bu günde dikkat çekilmek istenmiş.

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Aslında bu özel gün 21 Ekim’in hem Dünya Gazeticiler Günü hem de Gazeteciler Bayramı olarak kutlanıyor; sebebi ise çıkarılan ilk özel gazete olan”Tercüman-ı Ahval”‘in bu günde basılmış olması… Bu özel gün gerçeğin ışığında yaşamamızı sağlayan, gece gündüz demeden çalışan gazetecileri unutmamak adına kutlanmaya başlanmıştır.

Peki toplum açısından bu kadar önemli bir anlam taşıyan bu meslek ve günü ile ilgili sosyal platformlarda neler konuşuldu? Birlikte inceleyelim mi?..

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı