Sosyal Medya Gündeminde Ankara’nın Başkent Oluşu Var!

Sosyal medya gündeminde başkent oluşunun 95. yılı olan Ankara gündemdeydi. Neler konuşuldu? Hepsi haberimizde…

Sosyal medyada konuşulanları öğrenmeden önce kısaca Ankara’nın başkent oluşunun tarihsel gelişimine bakmaya ne dersiniz?

Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılması sonucu Türklerin Kurtuluş Savaşı ile kurduğu yeni bir devlettir. Bir devletin başlıca özelliği yer yüzünde belirli bir alan kaplaması ve o alanda yaşayan insanları ve kaynakları idare etmesidir. Buna göre devletin birtakım temel unsurları vardır. Bu unsurlar arasından en önemlisi devletin bir idare merkezine sahip olmasıdır. İdare merkezinin korunabilir, tam ortada (bir çok il ile aynı uzaklıkta), yol ve kaynak açısından elverişli ve yaşanılabilir olması çok önemlidir. Bu koşulları sağlayan bir çok öneri sunuldu Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya. Fakat tam karar verilemedi. Ardından 23 Nisan 1920 tarihinde Millet Meclisi’nin Ankara‘da toplanması, Ankara‘nın Türkiye’nin devlet merkezi oluşu yönünde temel bir adım oldu. 13 Ekim 1923’de İsmet İnönü’nün tek maddelik kanun teklifi ile “Türkiye devletinin makarrı idaresi Ankara şehridir. İstanbul, Türk milletinin müdafaa vasıtalarına mevdu olarak ilelebet korunacaktır. Devlet merkezinin Ankara olması zaruridir.” Ankara‘nın başkentliği kesinleşmiştir. Ve bugün bu başkentliğin 95. yılı kutlandı. Elbette sosyal medyada da çokça yankılandı.

Peki 95. yılını kutladığımız Ankara’nın başkentliği ile ilgili sosyal medyada neler konuşuldu?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı