Sosyal Medya Gönderileri İçin En İyi Uzunluk Nedir?

Sosyal medyada her gün milyonlarca paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımların fazla uzun olması diğer kullanıcılara sıkıcı gelebiliyor. Bu yüzden attığınız tweetleri, Instagram postlarınızı ya da hikayelerinizi okumadan ve izlemeden geçebiliyorlar. Gelin birlikte sosyal medya gönderileri için en iyi uzunluk nedir birlikte bakalım.

İdeal Gönderi Paylaşım Uzunlukları Nelerdir?

Bazı sosyal medya siteleri kendi sınırını zaten koyuyor. Örneğin Twitter 280 karakterlik bir sınıra sahip. Bu sınır önceden 140 karakterdi ve yükseltildi. Peki bu karakter sayısını sonuna kadar kullanmak mantıklı mı?

Twitter

Bu kadar hızlı tüketim yapılan bir çağda insanlar uzun şeylerden sıkılabiliyor. Özellikle insanların kitap okuma oranlarının bile azaldığı bu zamanlarda uzun yazılar okuyucuyu itiyor. Twitter hali hazırda 280 karakterlik bir sınıra sahip. Bu sınır sonuna kadar kullanıldığında gerçekten göz yoran tweetler ortaya çıkıyor. Bir tweetin etkileyici olması ve etkileşim alması için ideal tweet uzunluğu 71 karakterle 100 karakter arasında olmalı. Kullandığınız hashtagler de 6 ya da daha az karakterde olmalı.

Instagram

Instagram’ın durumu Twitter’dan biraz daha farklı. Bir görsel paylaşım platformu olduğu için gönderilere eklenen uzun captionlar daha da sıkıcı olabiliyor. Instagram gönderilerinize ekleyeceğiniz en fazla 138 ile 150 arasındaki captionlar gayet yeterli olacaktır. Bazı araştırma şirketlerine göre ise 125 karakter ve altı çok daha verimlidir. Hashtag sayısı olarak 4 ile 9 arası oldukça iyi olabiliyor.

Facebook

Facebook en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden biridir. Bu kadar çok insana ulaşabileceğiniz bir mecrada en ideal sınırlamaları bilmek sizin için iyi olacaktır. İçeriklerinizin kalitesini arttırmak için gönderilerinizi 40 ile 80 karakter arasında tutabilirsiniz. Bazı çalışmalar 40 karakterin altındaki gönderilerin daha başarılı olabileceğini ortaya koydu. Facebook’u bir blog gibi kullanmaya çalışmak sizi takip eden insanların gönderilerinizi okumamasına ve sıkılmasına yol açabilir. Bunun sonucunda insanlar sizi takip etmeyi bırakabilir.

Yukarıda sosyal medya gönderileri hakkında bilgiler paylaştık. Peki siz sosyal medya paylaşımlarınızda uzunluğa dikkat ediyor musunuz? En çok hangi karakterler aralığında attığınız gönderilerden verim aldınız? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

  • Sizi Şaşırtacak ve Tehlikeli 6 Sosyal Medya Akımı” okumak için buraya tıklayın.
  • Arkadaşlarınızla Birlikte Oynayabileceğiniz 10 Online Oyun!” okumak için buraya tıklayın
  • Yaratıcı Oyun Nickleri Nasıl Oluşturulur?” okumak için buraya tıklayın.
  • Steam Oyunları Nasıl Oynanır?” okumak için buraya tıklayın.
  • Zoom’da Oynayabileceğiniz 6 Eğlenceli Oyun!” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı