Sosyal Medya Pazarlama Eğilimleri Ne Yönde?

Çevrimiçi olarak değişen daha fazla işletme ile rekabet gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Herkes, işlerini kar ve yatırım getirisi açısından daha iyi hale getirecek yollar arıyor. Bu nedenle, küresel pazarın en iyisi olma yarışını kazanmak için çeşitli pazarlama teknikleri kullanılıyor.

E-posta pazarlaması, tıklama başına ödeme, arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya pazarlaması gibi birçok pazarlama tekniği var . Bunlardan en önemlilerinden biri de, sosyal medyanın ticari pazarlama için de kullanımı… Sosyal medy çok fazla esneklik ve kişiselleştirme sağlıyor. Bu da bu platformun pazarlama amaçlı kullanımında tercih edilen bir platform olmasını gün geçtikçe daha da belirginleştiriyor. Sosyal pazarlama stratejinizin çalışma biçimini değiştirecek eğilimleri hakkında birçok öngörü yapılıyor. İşte bunlardan bazıları:

1. CANLI VIDEOLAR

Geçtiğimiz yıl canlı videolar trend halindeydi ve tüm dünyadaki insanlar tarafından da bu trend kabul görmüştü. Canlı videoların kullanım oranı çok hızlı bir oranda sürekli olarak artıyor. Canlı video yayını için sonsuz sayıda platform bulunuyor ancak en çok kullanılanlar arasında Facebook, Twitter ve Instagram geliyor.

Facebook ise özellikle son aylarda canlı video akışında en hızlı büyümeyi yaşıyor. Bu sosyal platformlarda maksimum dünya nüfusu elde edildiğinde, bu canlı videolar aracılığıyla daha etkileşimli bir şekilde hedeflediğimiz kişilere ulaşmak daha da kolaylaşıyor olacak. Birçok işletme zaten bu özelliği kullanmaya başladı ve gerçekten en iyi şekilde yararlanmayı sürdürüyor. Pek çok büyük marka tarafından, etkinliklerini canlı olarak yayınlayarak, potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek ve dönüşüm oranını artırmak için kullanılmaya devam ediyor.

Canlı videolarla, şirketinizin etkinliklerini, davet edilemeyen ya da katılamayacak kişilere gösterebilirsiniz. Bunlar, güven oluşturmak ve onlarla iletişime geçmek için müşterilerle soru cevap oturumları yapmak için bile kullanılabilir. Canlı Videoların diğer reklamcılık yöntemlerinden daha ilgi çekici olduğu kanıtlanmış ve bu nedenle, etkinliklerin canlı videolarını yayınlarsanız potansiyel müşterilerinizi kolayca elde edebilirsiniz. Bu videolar aracılığı ile müşterilere ürünlerinizi göstererek; 260 derecelik görüntüler yoluyla da ürünler hakkında daha iyi bir fikir edinilmesini sağlayabilirsiniz.

2. MESAJ UYGULAMALARI

Mesajlaşma uygulamaları küresel olarak çok farklı amaçlar için kullanılır. Dünyanın dört bir yanında dört milyondan fazla kullanıcısı ve potansiyel müşterilerinizin etkili bir şekilde teşvik edilmesi için mükemmel bir platform sağlayan birçok seçeneğe sahip. Bu uygulamalar, müşteriler beklemekten hoşlanmadığı için işletmeniz için en iyi sonucu da verir.

Birçok büyük şirket şu anda müşterileri ile kişiselleştirilmiş etkileşim kurmak için mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor; bu da müşteri ihtiyaçlarını daha iyi bilmelerine ve müşteri desteklerinin sağlandığı şeklin değişmesine neden oluyor. Bu tür uygulamaların kullanımı, müşteriler için anında destek sağlıyor; bu da, müşterileri karlı eylemler almaya zorluyor ve cevapların bekleme süresi hemen hemen sıfır olmasını sağlıyor. Müşteriler ile canlı sohbet etmek için sosyal uygulamaları kullanmak ise; güven oluşturmak, dönüşüm oranını ve yatırım getirisini artırmak için maliyet dostu bir çözüm oluşturuyor.

3. SOSYAL PLATFORMLARDA E-TICARET

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin ve Pinterest gibi tüm büyük sosyal medya platformları, kullanıcıların başka herhangi bir web sitesine veya sayfaya yönlendirilmeden ürünleri doğrudan satın almalarını da sağlıyor. Bu, platformlar, kullanıcılar sosyal medya profillerine her eriştiklerinde, ürünlerini ve hizmetlerini görmelerini sağladığı için satışların iyileştirilmesine de yardımcı oluyor. Yapılan anketler de, bu yöntemin dönüşüm oranları ve satışlar için çok yararlı olduğunu kanıtlamıştır.

İşletmeler bu özelliği pazarlama kampanyalarına entegre ettiler. “Şimdi satın alın” veya “alışveriş yapın” gibi belirgin harekete geçirici mesajlar, sosyal medya platformlarında yüksek kaliteli ürün resimleri veya küçük videolar gösterilmesi, daha fazla ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmede yardımcı olabilir. Müşterilere paylaşmak için arkadaşlarıyla daha fazla teklif ve fikir sağlayabilir, dolayısı ile de kitlenin artması sağlayabilir.

Bu platformlar, müşterilerin ürünlerinizin özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamanız adına demosunu göstermek amacı için için bile kullanılabilir. Bu kullanım, karar verme sürecini müşteriler için daha kolay hale getirmekte ve onları işletmeniz için karlı eylemler önermeye teşvik etmede yardımcı olur.

4. VR 

VR veya Sanal Gerçeklik, son zamanlarda oldukça etkili. VR, kullanıcıların gerçek gibi hissettiği videoları deneyimlemesine ve şirketiniz tarafından sunulan ürünler ve hizmetler hakkında daha iyi bir fikir sunmasına izin verdiği için müşterilerinizin hızlı artmasını sağlayacaktır. Deneyim ne kadar iyi olursa, müşterilerin de ürünleri satın alma eğilimi artıyor. VR ile yapılacak pazarlama aktivitesi, ayrıca müşterilerinizin zihninde unutulmaz bir deneyim bırakmanıza, daha iyi satışlar için güvenilirlik oluşturmanıza da yardımcı olur.

Sanal gerçeklik, müşterilerin ürünleri daha iyi hissedecekleri ve tanıyabilecekleri şekilde bire bir çalışır. VR, alışveriş deneyimini daha iyi hale getirir ve alışveriş için hızlıca aksiyon almalarını sağlar.

Yükselişte olan VR, canlı videolar ve video pazarlaması ile birlikte, müşteri deneyimini daha da iyi hale getiriyor. VR, tüm dünyadaki insanlar tarafından sevilmekte ve kullanıcı sayıları her geçen gün artmaktadır. Videolar daha ilgi çekici oluyor ve eğer VR deneyimi ile birleştirilirse olağanüstü bir deneyim oluşuyor.

5. YOK EDILEN İÇERIK

Bir süre önce tanıtılan ancak oldukça popülerlik kazanmış olan sosyal platformların mükemmel bir özelliği ve yeni bir trend de “yok edilen içerik” yaratma. Pylaşıldıktan sonra saklanmayan canlı videolar gibi sosyal medya platformlarında Ephemeral veya Disappearing videoları olarak bilinen bu özellik kullanılmaya başlandı.

Bu videolar, uzmanlaşmış HD fotoğraflar veya yönetmenli videolar için alternatif bir şey elbette değil. Ancak şirket ve hizmetlerinizi kullanıcılara farklı bir perspektiften sunmanıza yardımcı olabilir, müşterilerinize daha kişiselleştirilmiş bir şekilde bağlanmanızı sağlayabilir. Nasıl Yapılır videoları, Yarışmalar ve hediyeler, Tarifler, Röportajlar, Yeniden paylaşım, Canlı etkinlikler, Günlük veya haftalık video serileri, Tatiller ve Duyurular veya ürün ortaya çıkarmaları gibi birçok şeyi içerebilir.

Düzenlenmemiş ve basit olan bu videolar, müşterilerinizle kişisel olarak iletişime geçmenizi, şirketiniz ve vizyonunu anlamalarını sağlayabilir ve ayrıca kullanıcılar arasında güven oluşturmanızı mümkün kılabilir, çevrimiçi pazarlama kampanyanıza katkı sağlayabilir.

6. INSTAGRAM ÇAĞI

Instagram’da hikayelerin tanıtılmasıyla, sosyal medyada çok şey gerçekten değiştirdi. Habercileri her gün inceleyen kullanıcı oranındaki artış 100 milyondan fazla. Bu, Instagram’ı etkili iş tanıtımı için nihai bir platform haline getiren görünürlük açısından epik bir artış oldu. Bu özelliklerden dolayı, bir sürü büyük marka daha iyi dönüşüm oranı ve artan ticari satışlar için ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için bu platforma geçti.

Instagram, dünya genelinde 650 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Snapchat gibi birçok platformdan çok daha fazla kullanıcıya sahip bir platform haline geldi. Facebook ve Instagram aynı şirketten, bu da her iki platformda da kullanıcıları analiz ederek kitleyi hedeflemeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Instagram, kullanıcıların, ortadan kaybolmayan fotoğraf ve videoları paylaşmasına izin veriyor; bu da çevrimiçi işletme pazarlama kampanyanız için ek bir avantaj.

Bu platform çok hızlı bir şekilde büyüyor ve bu kadar çok sayıda kullanıcı ile işletmenizin daha fazla dönüşüm oranına eriştirecektir. Doğru hashtagleri kullandığınızda, işletmenizin erişimini maksimum kitleye kolayca ulaştırabilirsiniz.

7. MOBİL REKLAMLAR

Hepimiz, mobil reklamların ne kadar yaygın bir şekilde kullanıldığını ve işletmedeki avantajlarını biliyoruz. Büyük sosyal platformların çoğunun, işletmelerin tanıtımını yapmak ve hatta gelir elde etmek için bu reklamları kullandığı görülmektedir. Facebook, gelirinin yaklaşık yüzde seksenini mobil reklamlardan elde etmektedir. Facebook, yeni başlayan markalardan en büyük markalara kadar tüm markaları, ücretli mobil reklamlar vasıtasıyla iş ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmaya izin verir. Bu reklamlar, yaş, yer ve kişi sayısı gibi çeşitli özelliklere göre hedeflenebilir, bu da bu reklamları her zamankinden daha etkili hale getirir.

Twitter gibi bir platform bile, işletmelerin büyümesi ve artan hizmetler için mobil reklamları göstermesine izin veriyor. Etkili görsel ve ilginç kavramları kullanan bu reklamlar, müşterilerin işletmeniz için kârlı hareket etmesini kolaylaştırabilir. YouTube’un en büyük video kütüphanesi bile, işletmelerin her zamankinden daha fazla müşteri ve işletme satışı kazanmasına yardımcı olan görüntülü reklamlar içeriyor.

Snapchat ve Instagram da şimdi mobil reklamlar göstermeye başladı ve büyüyor. Böyle büyük bir kullanıcı tabanına sahip olan bu platformlar, kesinlikle işinizin çevrimiçi büyümesinde büyük bir katalizör olabilir. Hatta sponsorlu reklamlar, hikayelerin üstünde ve daha iyi sonuçlar için öyküler arasında da reklamınızı gösterebiliyor.

8. CHAT BOTS

Sohbet Botları, sosyal medya pazarında sıcak bir konu ancak önümüzdeki zamanlarda gerçekten ünlü olacak platformlar… Sohbet Botları, temel olarak sürekli kullanılabilirlik ve daha iyi kullanıcı deneyimi için kullanıcılar ile etkileşim kuran otomatikleştirilmiş yapay zeka sistemleridir. Bu botlar her zaman aktiftir ve cevaplamaları için günün her saatinde insan bulamayacağınız zaman müşterilerin sorularına cevap verirler. En ünlü örneklerden biri, Facebook messenger’a yerleştirilen sohbet botlarıdır.

Başlangıçta bu botlar, müşteriler yalnızca bir web sitesini veya blog’u ziyaret ederken eğlence amaçlı oluşturuldu. Zaman geçtikçe, bu botlar görev otomasyonu ve veri alma süreci için en büyük sosyal medya platformlarıyla bütünleştirildi. Bu botların işine gerçekten çok etkili ve faydalı oldukları kanıtlandı ve gelecek yıllarda kullanılabilirlikleri kesinlikle artacak.

9- KİŞİSELLEŞTİRME

Kişiselleştirilmiş reklamlar belirginleşecektir. Dolayısıyla, tarama geçmişi ve ürün görünümleri, kullanıcılara en alakalı reklamları görüntülemek için kullanılacaktır. Bu markanızın olumlu bir görüntüsünü oluşturmakla kalmayacak, aynı zamanda satış şansını da artıracaktır. Kişiselleştirilmiş Reklamlar, müşterileri gerçekte aradığı ürün türünü gördüklerinde karlı eylemler almaya zorlar. Bu, hali hazırda birçok büyük şirket tarafından da benimsenmiştir.

İşte tüm bunlar, İşte tüm bunlar, dünya sosyal pazarlama liderleri ve uzmanları tarafından doğru analiz yapıldıktan sonra oluşturulmuş, bu yıl ve önümüzdeki senelerde yaygınlaşacak olan en iyi 9 sosyal medya pazarlama eğilimi… Bu eğilimleri takip etmenizde fayda var.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı