Sosyal Medya Düşkünlüğümüz Ne Durumda?

İnternete bağlanabilirlik her geçen gün artıyor. İnternet kullanıcı sayısının artması ile birlikte, sosyal medya kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor. Yapılan araştırmalara göre dünyada toplam sosyal medya ağlarının kullanıcı sayısı 3.2 milyar civarında. Yani dünya nüfusunun yüzde 42’sini oluştuyor. Türkiye’de de bu durum çok farklı değil. Ülkemizde yaklaşık olarak 51 milyon sosyal medyakullanıcısı bulunuyor. Bu da toplam nüfusumuzun yarısından fazlasının yani yaklaşık yüzde 61’inin sosyal medya kullandığını gösteriyor. Türkiye bu oran ile dünya genelindeki sosyal medya kullanımında 9. sırada yer alıyor.

İnternet ve sosyal medya kullanımı arttıkça toplum da değişiyor. Hatta sosyalleşmenin ve yüz yüze iletişimin değer kaybetmesine neden olan internet ortamı insanların içine kapanık olmasına ve aktif katılım sağlamak yerine pasif bir topluma dönüşmelerini sağlamış durumda. Peki en çok hangi sosyal medya platformlarına giriyoruz ve orada vakit geçiriyoruz? İşte yanıtı…

En çok kullandığımız sosyal medya platformu hangisi?

Küresel İnternet Raporu 2018 yılına dair verilerini açıkladı. Raporda yer alan bilgilere göre ülkemizde hala en sevilen platform Facebook olmuş görünüyor. Türkiye’de Facebook kullananların sayısı yaklaşık 43 milyon civarında bulunuyor. Facebook‘tan sonra en sevdiğimiz platform ise Instagram olmuş. Ülkemizde Instagram kullananların sayısının 37 milyon. Elbette diğer popüler sosyal medya platformlarını da kullanıyoruz. Ama favorimiz olan Facebook ve Instagram‘a göre bunların kullanım oranları daha düşük. Ülkemizdeki Twitter ve Snapchat kullanıcılarının her ikisinin de kullanıcı sayısı ise yaklaşık olarak 9’ar milyon civarında.

Türkiye‘nin neredeyse yarısından fazlasının Facebook kullandığı paylaşmış olduğumuz verilerden de görülüyor. Facebook tüm zamanların hala gelmiş geçmiş en popüler platformu olma özelliği sürüyor. Türkiyede en fazla Facebook kullanan şehir 11 milyon kullanıcı ile İstanbul olarak görülüyor.

Türkiye sosyal medya platformlarının kullanımında dünyada kaçıncı sırada?

Ülke olarak dünyada önemli bir konuma ve yere sahibiz. Dolayısıyla Türkiye sosyal medya kullanımı da dünya standartları içerisinde önemli bir yere sahip. Biz ülke olarak sosyal medya kullanımında dünya sıralamasında 9. sırada yer alıyoruz. Bu durum toplumumuzun sosyal medyaya olan düşkünlüğünü de elbette vurguluyor. Sosyal mecralar bazında dünya sıralamamıza bakacak olursak; 43 milyona yakın Facebook kullanıcımızla yine dünya genelinde 9. sırada yer alıyoruz. Twitter‘da ise 8,8 milyon kullanıcıya seslenen Türkiye, dünya genelinde bu kullanıcı sayısı ile 5’inci sırada yer edinmiş durumda. Ülkemiz Linkedin’de yaklaşık olarak 6,9 milyon kullanıcıya sahip ve bu sayıyla da dünya genelinde 15.sırada yer alıyor. Snapchat’te ise 8,5 milyon kullanıcı sayısıyla 10’uncu sırada kendisine yer bulabilmiş.

Kullanıcılar internette çok fazla vakit geçiriyorlar. Hatta neredeyse uyanık oldukları zamanın tamamında internette online’lar denilebilir. Ülkemiz geneline bakıldığında yaklaşık olarak her gün 7 saat 15 dakikamızı internette geçiriyoruz. İnternette geçirdiğimiz bu sürenin yaklaşık olarak 2 saat 46 dakikasını ise  ise sosyal medyada harcıyoruz.

Peki her sosyal medya platformunda sizce ortalama ne kadar süre geçiriyoruz? En fazla zaman geçirilen sosyal medya platformu hangisi? Hangi sosyal medya platformu hakkında en çok konuşulmuş? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı