Sosyal Medyayı Harekete Geçiren Güç: Aktivizm!

İnsanların sosyal medya ile birbirlerini bilgilendirmesi, sosyal medya üzerinden örgütlenmesi ve eylemlerini sosyal medya üzerinden gerçekleştirmeleri ile hayat bulan aktivizm ’e yakından bakalım.

Aktivizm nedir? Nasıl yapılır? Öncelikle bu soruları cevaplayalım aktivizm yani değer bir adıyla eyleme geçme hareketi aynı fikirlere sahip birtakım insanların bir araya gelip bu eylemleri dışarıya vurmaları olarak adlandırılabilir. Bu eylemler sadece gazete ve politika amaçlı değil aynı zamanda boykot niteliği taşıyan birçok alanda kullanılır.

Son zamanlarda sivil toplum örgütleride bu dijital aktivizme katılmışlardır. Sosyal medya kişilerin birbirleriyle örgütlenmesinde ve bir araya gelmesinde önemli bir etkendir.2013 yılında gerçekleşen gezi parkı olayları dijital aktivizm ’in en önemli örneklerinden biridir. İş makinelerinin parka girdiğinin haberinin sosyal medyada yayılmasının ardından birçok aktivite sosyal medya üzerinden örgütlenip parka giderek çalışmaları durdurmaya çalışmışlardır.

Peki sosyal medya ile aktivizm yani harekete geçirici eylemlerle bugüne kadar neler oldu?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı