Satış Yapanlar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanabilir?

Gelişen teknolojilerle birlikte dünyamız da hızla dönüşüyor. Bu dönüşümde sosyal medyanın da önemli bir paya sahip olduğundan şüphe yok. Sosyal medyanın hayatımıza girmesinin ardından iletişim alışkanlıklarımız kökünden değişti. Artık insanlarla yüzyüze görüşmek yerine sosyal medyadan haberleşmeyi tercih eder olduk. Elbette sadece olumsuz anlamda bir katkı sağlamadı. Sosyal medya sayesinde uzun zamandır görüşmediğimiz arkadaşlarımızdan ya da akrabalarımızdan da haberler alabilmeye başladık. Dolayısıyla aslında daha çok insana bizi bağlar oldu. Sosyal medya sadece iletişim ve haberleşme alışkanlıklarımızı değil aynı zamanda da satın alma alışkanlıklarımızı da kökünden değiştirdi. Biz sosyal medya sayesinde satın aldığımız şeyleri değiştirdiğimiz gibi; aynı zamanda da markalar ve bireyler de sosyal medya sayesinde çok daha büyük bir potansiyele satış yapar oldu. İşte detaylar…

Ülkemizde 52 milyon kişi sosyal medya kullanıyor!

Hootsuit ve We are social geçtiğimiz Şubat ayında “Digital 2019 in Turkey” isimli bir araştırma paylaştı ve bu araştırmada ülkemizin sosyal medya kullanımına dair istatistikler de yer aldı. Buna göre ülkemizde yaklaşık 60 milyona yakın internet kullanıcısı bulunuyor ve bunların çok büyük bir kısmı hatta tam rakamla 52 milyonu da aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Sosyal medyayı kullananların büyük bir bölümü mobil cihazlarından kullanmayı seviyorlar diyebiliriz. Çünkü bu 52 milyon kullanıcının 44 milyonu sosyal medyaya mobil cihazlarından erişiyor.

Görünen o ki, ülkemizde, en çok Youtube seviliyor. Çünkü en aktif kullanılan sosyal medya platformu Youtube olmuş. Bunu hemen ardından Instagram ve Facebook takip ediyor. Ülkemizde yaklaşık 43 milyon Facebook kullanıcısı ve 33 milyon da Instagram kullanıcısı olduğu görülüyor. Elbette diğer sosyal medya platformları da kullanılıyor. Youtube, Facebook ve Instagram’dan sonra en sevilen sosyal medya platformu Twitter. Twitter’ın ülkemizde 9 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bunlardan sonra ise sırasıyla Snapchat ve Linkedin geliyor.

Satış yapmak için neden sosyal medya tercih ediliyor?

Tüm bu rakamlar bize sosyal medyanın ülkemizde etki alanına aldığı o büyük kitleleri gösteriyor. İşte bu sebeple de sosyal medyanın yaratacağı etki pek çok alanda köklü davranış değişikliklerine sebep olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de alışveriş. Çünkü sosyal medya, insanların satın alma davranışları üzerinde de büyük etkiler ve değişiklikler meydana getiriyor. Bu sebeple de pek çok marka ve bireysel satıcı, sosyal medyayı bir satış kanalı ve pazarlama aracı olarak aktif kullanıyor. Hatta ürünlerinin pek çoğunu sosyal medya platformlarından satarak aslında bir nevi sosyal ticaretin gelişmesini de sağlıyor.

Ödeme şirketi Paymes, bireylerin satış yapabilmek için sosyal medyayı tercih etme sebeplerini açıkladı. Sosyal medyanın yarattığı etkileşim, erişilebilecek yurtiçi ve yurtdışı potansiyel, yarattığı güven ve hız oldukça önemli sebepler arasında yer alıyor. Peki bireyler veya markalar eğer satış yapıyorlarsa sosyal medyayı nasıl kullanıp daha yüksek satış yapabilirler, işte size birkaç ipucu:

Sosyal medyanın satış potansiyelinden yararlanabilirsiniz!

Sosyal medya az önceki rakamlardan da anlaşılacağı üzere satış kanallarını genişletmek ve satışlarını arttırmak isteyen marka ve bireyler için oldukça büyük bir potansiyel müşteri grubuna sahip. Hatta her yıl bu rakamlar ve sosyal medya kullanıcıları da katlanarak artıyor. Kullanıcılar artık web sayfaları arasında kaybolmak istemiyorlar ve ihtiyaç duydukları ya da kullandıkları şeylere zaten sürekli kullandıkları bu platformlar üzerinden kolayca ulaşmak istiyorlar.

Halihazırda sosyal medya kullanıcıları zaten giysi, ayakkabı, takı tasarımı ve deri aksesuarlar, yaşam koçluğu, el yapımı oyuncak, butik kurabiye, düğün organizasyonu ve aksesuar tasarımları, dijital ürün/yazılım gibi pek çok ürün veya hizmeti sosyal medya üzerinden bireysel olarak satış yapan kişilerden satın alıyorlar. Dolayısıyla zaten işleyen bu sistemde de potansiyel müşterilere bu sosyal medya platformları aracılığıyla ulaşmaya çalışan satıcılar da satış oranlarını arttırmış oluyorlar.

Etkileşim imkanı ile güveni ve satışı arttırabilirsiniz!

Müşteriye etkileşim satışları arttırmanın en önemli şartlarından biridir. Dolayısıyla sosyal medyadaki etkileşimde bu platformlardaki en önemli satış kozları arasında yer alıyor. Sosyal medyanın sunduğu en önemli avantajlardan biri de doğrudan doğruya son kullanıcıya ulaşma olanağını olması ve hatta onlardan geri bildirim alabilme ya da onlara geri bildirim verebilme olanağının bulunmasıdır. Özellikle alışverişler sırasında bu durum müşterilerin satıcıları olan güvenini daha da  arttırıyor. Çünkü söz konusu platformlardaki satış süreçlerinin en önemli noktalarından biri de güven unsuru. Bahsettiğimiz çift taraflı etkileşim sosyal medyadaki güven ilişkisini kurarak, hem satışları hem de müşteri sadakatini arttırıyor.

Dijital dünyanın getirdiği hız beklentisini karşılayabilirsiniz!

Sosyal medya bireysel satıcıları aynı zamanda ürünleri henüz satışa çıkarmadan haberini duyurabilme imkanı da sağlıyor. Bu da satıcıların hem bu ürünlere yönelik potansiyeli keşfetmelerine yardımcı oluyor. Hem de söz konusu ürünleri hemen satın almak isteyen kullanıcılarla buluşturup, onları yormadan alışveriş deneyimi yaşatmak ve kullanıcı memnuniyetine de sebep oluyor. Bu anlamda da aslında dijital dünyanın getirdiği hız beklentisinde karşılamış oluyor ve müşteri memnuniyetini yükseltiyor. Bu da potansiyel müşteri oranını elbette ki arttırıyor.

Peki ürününüze potansiyeli sosyal medya aracılığıyla nasıl ölçebilirsiniz? Sosyal medya aracılığıyla nasıl yurtdışı müşteriler ulaşabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı