Şaşırtan Facebook Hesaplarını Silin Çağrısı!

Sosyal medya devi Facebook, son günlerde kişisel bilgilerin satıldığı skandalı ile gündemde. ABD’deki seçim kampanyasında 50 milyon kişinin bilgilerinin kullanılmasına izin verdiği iddia edilen Facebook’un Cambridge Analytica krizi gittikçe büyüyor.

Cambridge Analytica krizi, Cambridge Analytica isimli araştırma şirketinin Facebook üzerinden usulsüz ve izinsiz şekilde elde ettiği 50 milyon kullanıcısının kişisel verilerini, politik amaçlarla ve siyasi kampanyalarda kullanması ile ortaya çıktı. Araştırma şirketinin, “this is your digital life” isimli bir uygulama geliştirdiği ve kullanıcı verilerini toplamak için kullandığı ve söz konusu uygulamayla belirtilen 50 milyondan fazla ABD’li Facebook kullanıcısının verilerini topladığı belirtildi. Araştırma şirketi, ABD Başkanlık Seçimleri‘nde Donald Trump için çalıştığından, bu verilerin de Trump’ın oy kazanması için kullanıldığı iddia edildi. Bazı kaynaklara göre de veriler seçmenlerin psikolojik profillerini oluşturmak ve gerektiğinde manipüle edilmelerini sağlamak için kullanıldı. Skandalı bir Cambridge Analytica analisti ortaya çıkardı. Verilerin, Facebook’un bir açığından yararlanarak toplandığını açıkladı.

2.2 milyar kişinin üyesi olduğu sosyal medya platformunun bu skandalı hem itibar kaybına, hem de Facebook hisselerinin de yüzde 4’ten fazla değer kaybetmesine sebep oldu.

Camridge Analytica krizi ortaya çıktığından bu yana 3 gün geçti. Facebook tarafından bazı açıklamalar yapıldı ancak tatmin edici bir açıklamaya hazırlandıkları ve sosyal meydanın dahi çocuğu Mark Zuckerberg’in daha geniş kapsamlı bir açıklama yapacağı bekleniyor. Şirket şu ana kadar yaptığı açıklamalarda, mağdur olduklarını ve tüm gerçekleri ortaya çıkarmak için gece gündüz çalıştıklarını belirtti; ayrıca bu skandalın “kabul edilemez” olarak tanımlayarak; Cambridge Analytica’nın kendilerini aldattığını ve konuyla ilgili öfkeli olduklarını paylaştı. Detaylı açıklamanın Mark Zuckerberg ve çalışanlarının bu cuma günü gerçekleştireceği soru-cevap etkinliğinde yapması bekleniyor.

Bu bekleme sürerken Facebook‘un 4 yıl önce 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp‘ın kurucularından Brian Acton’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama gündemi sarstı. Attığı tweette, Facebook hesaplarının silinmesi için çağrı yaptı. Acton, geçen yıla kadar WhatsApp‘ta görevini sürdürüyordu.

Bekleme sürecinde gündemi sarsan ve konuşulan konulardan birisi de skandalı ortaya çıkaran Cambridge Analytica analisti, Christopher Wylieveri, Facebook’un Whatsapp ve Instagram gibi tüm sosyal ağlarından men edildiğini açıklamasıydı. “Mağdur” olduğunu paylaşan Facebook’un bu hamleyi  kendini korumak ve daha fazla ”mağdur” olmamak için mi yoksa gizli kalmasını istedikleri bu skandalı ortaya çıkardığı ve dengeleri değiştirdi için duyduğu öfkeden mi kaynaklandığı ise tartışılan konular arasında…

Kişisel verilerin gizliliğinin ihlali önemli bir suç… Her ne kadar kullandığımız sosyal medya platformlarının pekçoğunun bu bilgileri farklı amaçlar için kullandığını veya ileride kullanacağını çoğumuz tahmin ediyor olsak da, böyle bir gerçekle yüzleşmek, sosyal medya kullanmamız konusunda hepimizi düşündürüyor.

Facebook kullanıcısı mısınız ve uygulamayı silmeyi düşünüyor musunuz, yorum bölümünden bizimle paylaşın.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı