Instagram CEO’su Snapchat’i Kopyaladığını Kabul Ediyor!

Instagram geçtiğimiz gün yeni bir özelliğini kullanıcılarının beğenisine sundu: Instagram Stories. Artık kullanıcılar video ya da fotoğraflarla ömrü 24 saat olan hikayeler oluşturabilecek. Üstelik bu hikayeleri sadece istedikleri takipçilerle paylaşabilecekler. Az sayıda beğeni, paylaşım ya da kötü yorum korkusu da yok. Konsept hepimizin bildiği ve kullandığı (günlük 150 milyon aktif kullanıcı) Snapchat’inkine o kadar benzer ki, Instagram CEO’su Kevin Systrom bile bu benzerlik karşısında bir şeyler söyleme ihtiyacını hissetmiş durumda. Bu yeni özelliğin tanıtıldığı panelde gazetecilerin bu benzerliği sorması üzerine Systrom sözlerini keserek “Elbette Snapchat bu konuda her türlü övgüyü hakediyor” dedi ve devam etti:

“Yeni trendlerin öncüsü olmak çok güzel bir şey. Mesela Instagram filtre kullanımını başka bir seviyeye çıkardı. Önemli olan bir şeylerin daha önce bulunması ya da kullanılması değil, bu formatı hangi şekilde sosyal ağla buluşturduğun ve kendinden neler kattığındır.

Gmail ilk email servisi değildi. Google Maps de kesinlikle ilk harita değildi. Aynı şekilde iPhone icat edilen ilk telefon değildi. Önemli olan bu konseptle ne yaptığındır. Bu fikri geliştiriyor musun? Üzerine yeni bir şeyler mi ekliyorsun? Kendi ihtiyaçların doğrultusunda farklı bir yöne mi çevirmeye çalışıyorsun?”

Daha önce de Facebook’un başka sosyal medya platformlarını taklit ettiğini ve bu ağlardaki bazı özellikleri baz alarak güncellemeler yaptığını görmüştük. Twitter’daki gibi hashtag kullanımı, Poke ve Slingshot gibi daha önce başarısızlıkla sonlanmış birkaç Snapchat kopyalama girişimleri bunlara dahil. Bu fikirler için nereden ilham aldıkları sorulduğunda verilen cevap genelde hep aynıydı: ”Kullanıcıları inceledik ve onların ihtiyaçlarını karşılayacak özellikler geliştirdik.” Systrom’un bu açıklaması dolayısıyla Facebook ve Instagram adına bir ilk oldu. Hatta Silikon Vadisi’nde daha önce benzerine rastlanılmamış olan bu açıklama o sırada panelde bulunan herkesi de şaşırttı.

Hatırlayacağımız üzere Facebook Snapchat’i 2013 yılında 3 milyar dolara satın almaya kalkmış ama Snapchat bu teklifi geri çevirmişti.

Kaynak:

 DijitalX, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı