Facebook Cepten Canlı Yayın İşine Hızlı Girdi!

Periscope’un bu kadar hızlı büyümesi dev firmaların da ilgini cezbediyor. Facebook da buna kayıtsız kalamadı. Cep telefonundan canlı yayın yapılan Facebook Live isimli uygulamasını dünya çapında bir lansmanla tanıttı.

Tüm gün süren etkinliğin kapanış konuşmasını Mark Zuckerberg yaptı. 118 bin kişi tarafından izlenen canlı yayında ufak tefek kopmalar olması düşündürücüydü. Zuckerberg ise yayına bilerek ara verdiğini, yerini değiştirmek amacıyla bu şekilde hareket ettiğini açıkladı.

Şu an sınırlı kullanıcılara açık olan uygulama birkaç hafta içinde herkese açık olacak.

İlk zamanlarda Facebook’un içinde yer alacak Facebook Live, sonraki dönemde ayrı bir yapıda da olabilecek.

Canlı yayın sırasında başka kişiler davet edilebiliyor, soru cevap şeklinde iletişime geçilebiliyor. Facebook canlı yayınlar esnasında kullanıcı yorumlarının normal videolara oranla 10 kat fazla olduğunu söylüyor. Live Filters özelliği sayesinde çevredeki gürültüyü de azaltma özelliğine sahip. Yakın zamanda videolar sırasında doodle ve çizim yapma imkanı da olacak.

Periscope’a benzer şekilde Facebook da Live Map ile kullanıcıları dünya haritası üzerinde konumluyor. Bu sayede dünyanın neresinde hangi yayının olduğunu görebiliyoruz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı